Saksa parlament andis valitsusele koroonapiiranguteks suuremad volitused

Politsei Berliinis piirangute vastast meeleavaldajat kinni pidamas.
Politsei Berliinis piirangute vastast meeleavaldajat kinni pidamas. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Saksa parlament kiitis kolmapäeval heaks vastuolulise seadusmuudatuse, millega kantsler Angela Merkeli valitsus saab volitused kehtestada karmimad koroonaviiruse meetmed.

Uus seadus, mis näeb ette koolide sulgemist ja öist liikumiskeeldu kõrge nakatumismääraga piirkondades, lõpetab piirangute küsimuses poliitilised erimeelsused föderaalvalitsuse ja 16 liidumaa vahel. 

Saksa politsei ajas kolmapäeva Berliinis pisargaasiga laiali tuhandeid inimesi, kes avaldasid seadusmuudatuse vastu meelt.

Saksamaa on hädas kolmanda koroonalainega. Seadusmuudatus võimaldab keskvalitsusel kehtestada üleriigilisi piiranguid nagu koolide sulgemine ja öine liikumiskeeld.

Kolmapäeval kogunes Berliinis hääletuseks valmistuva parlamendi alamkoja Bundestagi hoone ette umbes 8000 protestijat. Neid saadeti ohjeldama 2000 politseinikku.

Meeleavaldajad süüdistasid Merkelit riigireetmises ja skandeerisid Berliini müüri langemise aja loosungit "Wir sind das Volk" ("Meie oleme rahvas").

Politsei hakkas protestijaid laiali ajama, sest nad ei kandnud maske ega hoidunud üksteisest ohutusse kaugusse, ütles politsei pressiesindaja. Seitse inimest peeti kinni.

"Hädapiduriks" nimetatud seadus näeb ette karme meetmeid nagu ulatuslik sulgemine ja öine liikumiskeeld piirkondades, kus seitsme päeva nakatumisnäitaja 100 000 elaniku kohta on üle 100. Liidumaades, kus näit on üle 165, tuleb koolidel minna kaugõppele.

Kolmapäeval oli nakatumus alla 100 vaid ühel liidumaal, seitsmes oli see üle 165. Viimaste hulgas on kaks suurima elanike arvuga liidumaad Baier ja Nordrhein-Westfalen.

Kõrge nakatumisnäitajaga piirkondades hakkaks ühtlasi kehtima liikumiskeeld vahemikus 22.00-5.00.

Seni on Saksamaal kõik koroonapiirangud otsustatud Merkeli ja 16 liidumaa juhtide konsultatsioonides, kuid nende jõustamise eest vastutavad liidumaad.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: