Alajaama põlengu tõttu peab osa Jõgeva elanikest ööpäeva elektrita veetma

{{1619514900000 | amCalendar}}
Foto: Päästeamet

Teisipäeva hommikul Elektrilevi Jõgeva piirkonnaalajaamas puhkenud tulekahju tõttu jäi üle 8000 tarbija elektrita. Elektrilevi lubab voolu taastada kolmapäeva hommikutundideks.

Hommikul jäi rikke tulemusena vooluta 8023 klienti. Õhtul kella 20 ajal oli vooluta veel 3205 klienti. Enam kui 4700 kliendile õnnestus elekter tagasi tuua ümberlülituste kaudu.

Elektrilevi varahaldusjuht Rasmus Armas ütles "Aktuaalsele kaamerale", et veel umbes 700 klienti peaksid elektri saama tagasi teisipäeva hilisõhtu jooksul, ülejäänutel taastub vool eeldatavalt kella 2-ks öösel.

Päästeamet hindas esialgu, et kõigil majapidamistel voolu taastamiseks võib kuluda isegi kaks ööpäeva.

Tulekahju puhkes kell 8.39. Juhtunu täpsemad asjaolud on väljaselgitamisel, aga põleng sai tõenäoliselt alguse kaablikeldris paiknenud keskpingekaablitest.

Põleng saadi päästeameti abiga kontrolli alla, ent alajaam ise ja ka seadmed said tugevalt kahjustada.

Armas rääkis, et niisugune juhtum nagu Jõgeval oli, on haruldane, viimati oli selline rike umbes 20 aastat tagasi Pärnus. Ta lisas, et Jõgevale tuleb ehitada nüüd uus alajaam.

Kella 18.30 ajal oli ainus piirkond, kus ei olnud nii elektrit kui ka vett, Saduküla, kus on 200 majapidamist.

Sündmuspaiga vaatluse põhjal võis põleng alguse saada kaablikeldris paiknenud keskpingekaablitest. Täpsemad asjaolud selguvad.

Tallinnast transporditi Jõgevale varujaotla, misjärel algasid taastamistööd. 25 tonni kaaluva varujaotla transportimine Tallinnast Jõgevale vajas eritehnikat. "Jaotla jõudis Jõgevale kella 19 paiku ning pärast selle paika sättimist sai kohe hakata kaableid ühendama, kuna kõik vajalikud eeltööd olid juba tehtud," kirjeldas mitmetahulist tööprotsessi Elektrilevi elutähtsa teenuse juht Jüri Klaassen.

Varujaotla transpordiks ettevalmistamine. Autor/allikas: Karl-Erik Kumm/Elektrilevi

Kriisi lahendamisel pakkus Elektrilevi Jõgeval tuge kohalikele ettevõtetele ja elutähtsa teenuse pakkujatele generaatorite näol, mis aitasid elektrikatkestustest tingitud mõjusid leevendada. Teiste seas said lisageneraatoritega abi Jõgeva haigla, Jõgeva veevärk, tanklad jne.

"Praeguse prognoosi kohaselt võivad parandustööd aega võtta kuni ööpäeva ehk 24 tundi. Kõiki mõjupiirkonda jäävaid kliente on SMS-iga personaalselt teavitatud. Elektrilevi teeb kõik endast oleneva, et katkestus kujuneks võimalikult lühikeseks," lubas Elektrilevi elutähtsa teenuse juht Jüri Klaassen.

Põleng alajaamas jättis Jõgeva elektrita 

Valla kriisikomisjoni toetuseks kogunes regionaalne staap

Tartus Lõuna päästekeskuses kogunes Jõgeva olukorra tõttu regionaalne staap, mille ülesanne on toetada Jõgeva valla kriisikomisjoni ja Elektrilevi Energia tänava alajaama tulekahjust tingitud elektrikatkestusest tekkida võivate probleemkohtade prognoosimisel ning lahenduste välja töötamisel.

"Teades, et põleb 110 kilovoldine alajaam, siis oli juba ette arvata, et midagi väga lihtsat ja kiiret lahendust seal ei ole. Teatavad asjad on võimalik ümber lülitada, aga see võtab ka aega. Ma saan väga umbmäärast informatsiooni Elektrilevi käest, mida ma väga tahaks täpsustada, et saaksime oma plaane sättida, aga ei saa fokuseerida. See piirkond on päris suur ja peab suuri ressursse üleval hoidma," rääkis Jõgeva abivallavanem Viktor Svjatõšev "Aktuaalsele kaamerale" päeval.

Kuna hommikul oli Jõgeval avatud vaid üks kauplus, kontrollis politsei seal terviseameti nõuete täitmist.

"Kontrollisime kohalikke kauplusi, hommikupoole oli lahti ainult üks. Alguses oli seal oluliselt rohkem inimesi kui peaks hetkel lubatud olema. Me juhtisime külastajate tähelepanu sellele, et hajutatus oleks tagatud ja nad kannaks maski. Suhtuti sellesse mõistvalt ja mõne hetke pärast olid kõik koroonareeglid tagatud," selgitas kriisikomisjoni liige, piirkonnapolitseinik Eduard Onopa.

Kriisikomisjoni info

Jõgeva päästehoone juurde Aia tänav 36 on elanikele loodud mobiiltelefonide laadimispunkt. Kortermajade kahel esimesel korrusel peaks veevarustus olema tänu generaatoritele taastunud. Mujal linna piires peaks vett saama orienteeruvalt kella 15-st.

Vald teatas kella 14.30 paiku, et veevarustus ja kanalisatsioon peaks olema linnas ja alevikus taastatud. Ka internetiühendus peaks Jõgeval olema taastatud.

Autokütust on võimalik saada Alexela Õuna tanklast, mis töötab generaatoril. Ka teised firmad otsivad võimalusi kütusemüük taastada.

Avatud on kaks kauplust - Grossi ja Maxima pood.

Telia mobiilimast on generaatoriga varustatud, seega ei tohiks nende mobiililevi katkeda. Teised mobiilioperaatorid otsivad probleemile lahendust.

Jõgeva vallavalitsuse e-post ja lauatelefonid ei tööta, helistada tasub mobiiltelefonidele.

Kriisiga seotud infot vahendab abivallavanem Viktor Svjatõšev telefonil 505 6644.

Jõgeva katlamaja ei tööta.

 

Põleng alajaamas jättis Jõgeva elektrita 

 

 

 

 

 

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Ode Maria Punamäe

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: