Eesti muinaslinnuste kaart pandi Läänemaal mälestuskivile

Foto: ERR

22. aprilli õhtul peetud tseremoonial pühitseti Läänemaal Leedi Hallimäe nimelisel linnusekohal asuv mälestuskivi, millele kinnitatud metallplaadil on kujutatud Eesti muinaslinnuste kaart. See on jätkuks traditsioonile, mille juured ulatuvad 85 aasta taha.

Mälestuskivil olevale metallist kaardile on märgitud Eesti muinaslinnused ja konkreetselt toodud välja ka kaardi asukohas olev linnamägi.

1936. aastal kuulutas tollane Kaitseliidu ülem kindralmajor Johannes Orasmaa välja aktsiooni, et tähistada teadaolevad muinaslinnused. Kaitseliitlane major Mehis Born ütles, et pole teada, kui paljudele linnamägedele jõuti Teise maailmasõja eel tähised panna, sest okupatsiooni ajal läks suur hulk neist tahvlitest kaduma või hävis.

Taasiseseisvunud Eestis võeti asi uuesti ette.

"2003. aasta oli see, kui toonane president Arnold Rüütel tegi Kaitseliidule ettepaneku nende muinaslinnade tähistamisega ja suurema või vähema eduga on seda ka järgnevatel aastatel tehtud ja kümnekonnal linnamäel on tänaseks siis uus tahvel paigutatud," rääkis Born.

Viimati püstitati selline kaardiga mälestuskivi viis aastat tagasi Vatlas. Leedi Hallimägi pidi oma kaardi saama juba mullu, kuid siis otsustati see koroona tõttu edasi lükata.

Leedi Hallimäe täpsema ajaloo kohta pole väga palju teada, sest seal on tehtud üksnes mõned proovikaevamised. Kultuurimälestiste registri andmetel on muistis dateeritud vahemikku 10.-12. sajandini.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: