Otse kell 13: kuidas töötab Kolme mere investeerimisfond?

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
President Kersti Kaljulaid Autor/allikas: Presidendi kantselei

Presidendi kantselei tutvustab neljapäeval Eesti ettevõtetele uut rahvusvahelist Kolme mere algatuse investeerimisfondi, mis investeerib transpordi-, energia- ja digitaristu arendamisesse. Kell 13 algavat virtuaalseminari saab otsepildis jälgida portaalis ERR.ee.

Kolme mere algatuse investeerimisfond on kasvanud välja Kolme mere algatusest, 12 Kesk- ja Ida-Euroopa riigi koostööplatvormist. Fondi on praeguseks investeerinud üheksa riiki, nende seas Eesti, ning ka esimene erainvestor.

Fondi  toel saavad ettevõtjad kasvatada eksporti ja oma äri Ida- ja Kesk-Euroopa riikides. Fondi maht on praegu hinnanguliselt ligi 1,2 miljardit eurot. Praeguseks on fond investeerinud Poola ja Eestisse.

President Kersti Kaljulaidi sõnul on Kolme mere algatuse investeerimisfond täiendav võimalus Eesti ettevõtetele, nii raha taotlemiseks kui ka investeerimiseks.

"Kolme mere regioon on aastaid vedanud kogu Euroopa Liidu majanduskasvu. Selle trendi jätkumise üheks oluliseks eelduseks on nutikad taristuinvesteeringud, mille toel realiseerida uusi ärimudeleid ning kasvatada eksporti," lausus riigipea.

Esimese Eestisse tulnud investeeringuga panustatakse Baltikumi suurima, turvalisima ja moodsaima andmekeskuse loomisesse Tallinna külje alla. Andmekeskust arendab Eesti ettevõte Greenergy Data Centers, mis plaanib Eestist alustades rajada energiatõhusate ja rohelahendustega andmekeskuste võrgu üle Ida- ja Kesk-Euroopa.

Virtuaalseminaril tutvustatakse Kolme mere algatuse investeerimisfondi tööpõhimõtteid ning avatakse Eesti näitel, kuidas edukalt raha taotleda. Lisaks heidetakse pilk Läti ja Leedu transpordi ning energiasektori arengutele ning ettekanded lõpetab Eesti vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi modereeritav paneeldiskussioon avaliku ja erasektori raha kombineerimisest taristuinvesteeringutes.

Seminari kava

Kell 13  Sissejuhatus, päevajuht Sandra Särav

13.02   Mis on Kolme mere algatus – poliitiline vaatenurk

Esimesed esinejad keskenduvad Kolme mere algatuse eesmärkidele, poliitilisele ja majanduslikule kontekstile ning tulevikule. Lisaks selgitatakse algatuse seost Kolme mere investeerimisfondiga.  

Jonatan Vseviov, välisministeeriumi kantsler; Paweł Jabłoński, Poola välisministeeriumi asekantsler, Poola valitsuse täievoliline esindaja Kolme mere algatuse küsimustes

13.14   Millistel alustel töötab Kolme mere investeerimisfond?

Kolme mere investeerimisfondi nõukogu liikme Tiit Riisalo ettekanne keskendub Kolme mere investeerimisfondi eesmärkidele ja tööpõhimõtetele.

Tiit Riisalo, Kolme mere investeerimisfondi nõukogu liige

13.21   Kuidas taotleda investeeringut – Kolme mere investeerimisfondi vaatenurk

Kolme mere investeerimisfondi haldaja Amber Infrastructure Limited tegevjuht Gavin Tait tutvustab fondi ülesehitust, investeerimiseks sobilike projektide valimist ning protsessi, kuidas tehakse investeerimist puudutavad otsused.

Gavin Tait, Amber Infrastructure Limited tegevjuht

13.31   Kuidas taotleda investeeringut – investeeringu taotleja vaatenurk ning praktiline näide

Oma kogemust ning praktilisi näpunäiteid jagab Üllar Jaaksoo, kelle ettevõte Greenergy Data Centers sai hiljuti fondist investeeringu ning selle toel rajatakse Tallinna külje alla Baltikumi suurimat, turvalisimat ja moodsaimat andmekeskust. Lisaks teeb Jaaksoo ülevaate digisektori trendidest, mis võivad mõjutada ka fondi investeerimisotsuseid.

Üllar Jaaksoo, Greenergy Data Centers OÜ asutaja ja tegevjuht

13.50   Ambitsioonika transporditaristu projekti rahastamine – näide Lätist

ALTUM-i (Läti riikliku arengu finantseerimise asutuse) nõukogu esimees Reinis Berzinš vaatleb Kolme mere investeerimisfondi läbi Läti ettevõtete huvi ning võimaluste kombineerida erinevaid rahatusallikaid. Lisaks keskendub ta transporditaristu majanduslikule mõjule.

Reinis Berzinš, ALTUM-i nõukogu esimees

14.05   Arengud Leedu energiasektoris

VIPA (Leedu avaliku sektori investeeringute arendamise agentuuri) strateegia ja äriarenduse osakonna juhataja Justinas Bucys võtab vaatluse alla Leedu pikaajalise energiasektori strateegia ning sammud selle elluviimiseks.

Justinas Bucys, VIPA strateegia ja äriarenduse osakonna juhataja / Kolme mere investeerimisfondi nõukogu liige

14.20   Paneeldiskussioon

Päeva lõpetab president Kersti Kaljulaidi modereeritav paneeldiskussioon  avaliku ja erasektori raha kombineerimisest taristuinvesteeringutes, milles osalevad Euroopa Arengu- ja Rekonstruktsioonipanga (EBRD) asepresident Pierre Heilbronn, Põhjamaade investeerimispanga president Andre Küüsvek, Euroopa Investeerimispanga Läänemere ja Põhja-Euroopa operatsioonide juht Sandrine Croset ning Poola Riikliku Arengupanga president ja Kolme mere investeerimisfondi nõukogu juht Beata Daszyńska-Muzyczka. 

14.55   Küsimused panelistidele

15        Päevajuhi kokkuvõte sündmusest

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: