Eesti Energia tootis I kvartalis kolmandiku rohkem elektrit kui aasta varem

Foto: Eesti Energia

Eesti Energia müügitulu kasvas 2021. aasta esimeses kvartalis aastataguse perioodiga võrreldes kolmandiku võrra 297,3 miljoni euroni ning ettevõte teenis 26,5 miljonit eurot puhaskasumit. Ettevõte tootis esimeses kvartalis kolmandiku võrra rohkem elektrit kui aasta tagasi samal ajal.

Kulumieelne ärikasum (EBITDA) suurenes aastaga 46 protsenti 72,4 miljoni euroni. Kui aasta tagasi lõpetas ettevõte esimese kvartali kahe miljoni euro suuruse kahjumiga, siis tänavu 26,5 miljoni eurose puhaskasumiga.

Eesti Energia juhatuse liikme ja finantsdirektori Andri Avila sõnul panid tugevale koondtulemusele aluse tootmis- ja müügimahtude suurenemine, energiahindade kasv ning eelmisest aastast väiksemad püsikulud.

"Aasta kolme esimese kuu temperatuurid olid 2020. aastaga võrreldes keskmiselt ligi kuus kraadi madalamad. See tõi elektri tarbimises kaasa kümneprotsendilise kasvu. Suurenenud elektrinõudlus kergitas nii turuhinda kui ka vajadust meie soojuselektrijaamade järele," märkis Avila.

Kontserni elektrienergia müük koduturgudel Soomest Poolani suurenes aastaga 13 protsenti 2,5 teravatt-tunnini. Müügi kasv oli kiireim Leedus, kus Eesti Energia on tõusnud pärast sealse elektrituru järk-järgulist avanemist suuruselt teiseks elektrimüüjaks. Elektri hinnad olid Nord Pooli turul mullusega võrreldes keskmiselt kaks korda kõrgemad, mis oli peamine põhjus müügitulu suurenemisele.

Eesti Energia 1. kvartal Autor/allikas: Eesti Energia

Elektrienergia toodang kasvas samal ajal aastases võrdluses kolmandiku võrra 1,3 teravatt-tunnini. Toodangut kasvatas pakaselisel ja tuulevaiksel perioodil suurenenud elektri turuhind ja nõudlus juhitava tootmise järele.

Eesti Energia soojuselektrijaamad töötasid tarbimistippude ajal võimsusel kuni 1200 MW. Ettevõte täitis sellega omaniku ootust hoida tootmisvõimekust Eesti keskmise elektritarbimise tagamiseks.

Vedelkütuste toodang püsis 125 000 tonniga mullusel tasemel. Maailmaturu nõudlus vedelkütuste järele ning toodete hind on pärast aastatagust Covid-19 pandeemiast tekkinud šokki naftaturgudel iga kvartaliga suurenenud, olles lähedal kriisieelsele tasemele.

Esimese kvartali jooksul tegi Eesti Energia mitu äriliselt suure kaaluga otsust, alates Ida-Virumaale 2023. aastaks rajatavast Purtse tuulepargist kuni Läänemaal ja Viimsis võrguteenust pakkuva Imatra omandamiseni.

"Tuleviku vaates veelgi suurema kaaluga on uus ärisuund sõlmida pikaajalisi, kuni kümneaastaseid tuuleenergia müügilepinguid Eesti, Läti ja Leedu äriklientidega, kes soovivad oma keskkonnajalajälge vähendada ning saada pikaajalist hinnakindlust. Kolme kuuga sõlmitud lepingute maht ulatus kahe teravatt-tunnini, mis on võrdluseks ca neljandik Eesti aastasest elektritarbimisest," märkis Avila.

"Meie taastuvenergia ettevõttele Enefit Green, mis on juhtiv tuuleenergia tootja ja arendaja Balti riikides, annab see kindluse olemasolevate ja uute tuuleenergia arenduste elluviimiseks, kuid oleme partneriks ka teistele taastuvenergia arendajatele nende projektide realiseerimisel," lisas Avila.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: