Mullu suurenesid inimeste kulutused toidule ja kodule

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Hüljatud ostukäru kaubanduskeskuse kõrval Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Statistikaameti andmetel kulus 2020. aastal leibkonna eelarvest sundkuludeks ehk toidule ja eluasemele aasta varasemaga võrreldes 2,2 protsendi võrra enam ehk 39 protsenti kogu eelarvest.

Mullu kulutas leibkonnaliige keskmiselt 477 eurot kuus, mis on 12 eurot vähem kui 2019. aastal, ent sundkulutused ehk vältimatud kulutused toidule ja eluasemele suurenesid aastaga seitsme euro võrra.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Anet Müürsoo sõnul olid sundkulutused mullu keskmiselt 186 eurot kuus.

"Leibkonnaliige kulutas toidule ja mittealkohoolsetele jookidele 108 eurot kuus, mis on viie euro võrra rohkem kui aasta enne seda. Eluasemele kulus keskmiselt 78 eurot kuus ehk kaks eurot enam kui 2019. aastal," täpsustas Müürsoo.

Leibkondade kulud 2019-2020 Autor/allikas: Statistika

Aasta varasemaga võrreldes langesid keskmised kulutused transpordile kuue euro võrra (66 eurot), vabale ajale viie euro võrra (47 eurot) ning rõivastele ja jalatsitele kolme euro võrra (23 eurot). Majapidamisele tehtud kulutused (38 eurot) suurenesid sama ajaga kahe euro võrra.

Maakonniti olid kõige suuremad väljaminekud Hiiu, Rapla ja Harju maakonnas ehk vastavalt 533, 528 ja 508 eurot leibkonnaliikme kohta kuus. Kõige väiksemad olid väljaminekud Võru ja Ida-Viru maakonna leibkondadel, vastavalt 398  ja 381 eurot kuus leibkonnaliikme kohta.

"Aastaga on kulutused muutunud maakondade võrdluses ühtlasemaks," lisas Müürsoo.

Leibkonna tüübi järgi vähenesid kulutused leibkonnaliikme kohta kuus kõige rohkem ala- ja täisealiste lastega paaridel (57 eurot), vähemalt kolme lapsega paaridel (42 eurot) ning ühe lapsega paaridel (42 eurot). Kulutused suurenesid lasteta leibkondadel: üksikutel alla 65-aastastel (47 eurot) ning üksikutel 65-aastastel ja vanematel (24 eurot).

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: