Ida-Virumaal saab esmaspäevast töökohal vaktsineerida vanusest sõltumata

{{1620388380000 | amCalendar}}
Foto: Pixabay

COVID-19 vaktsineerimise töörühm otsustas langetada Ida-Virumaal tööandjate juures vaktsineerimise vanusepiiri ennetähtaegselt, mis tähendab, et alates 10. maist on Ida-Virumaal võimalik töökohal vaktsineerimine inimestele alates 16. eluaastat.

Otsuse tegemisel lähtuti piirkonna nakatumistasemest, vaktsineeritutega hõlmatutest ja tööandjate tagasisidest, teatas sotsiaalministeerium.

"Oleme n-ö piloodi korras pakkunud kohapealset vaktsineerimist suurematele Harjumaa ja Ida-Virumaa tööandjatele ning praktika näitas, et ettevõtete suurest huvist hoolimata on 50 aasta vanusepiiri tõttu keeruline ka suurtes ettevõttes kokku saada korraga nii palju töötajaid, et vaktsineerijatel oleks mõttekas kohale sõita," kommenteeris töörühma juht Marek Seer.

Seer lisas, et kuna just Ida-Virumaal on praegu oluline vaktsineeritute osakaalu kiiresti tõsta, otsustati ettevõtetega konsulteerimise järel avada seal töökohas kaitsesüstimise kõigile vanusegruppidele planeeritust varem.

Seer rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et Ida-Virumaal oodatakse vaktsineerima eriti tootmis- ja teenindusettevõtteid. Seeri sõnul on Ida-Virumaal vaba vanusepiiriga vaktsineerimise vastu huvi tundnud juba neli-viis ettevõtet.

"Oodatud on need ettevõtted, kus on 50 või enam või 100 ja enam töötajat. Selle võrra on alati lihtsam logistikat korraldada. Aga erikokkulepet on võimalik ka saavutada, kui on väiksem arv töötajaid, nii et selline madalam piir võiks 20 juures olla, aga seda saab alati eraldi teenuseosutajaga kokku leppida," ütles Seer.

Seeri sõnul sõltub kaitsesüstimise tempo ja järjekord vaktsiinide tarnest ning teenusepakkuja logistikast. "Seetõttu võib minna aega, kuni kõigi soovi avaldanud tööandjateni jõuame. Palume kannatlikkust ja mõistmist," lisas ta.

Tingimused vanusepiirangust hoolimata tööandja juures vaktsineerimiseks on järgmised:

-  ettevõte peab asuma Ida-Viru maakonnas (kooskõlastatult töörühmaga võib teha erandeid, kui ettevõte ei asu Ida-Virumaal, küll aga elab seal suurem osa töötajatest)

-  suurem osa töötajatest ei saa teha kaugtööd (tootmine, sadamad, logistika, teenindus, põllumajandus jne)

-  minimaalne vaktsineeritavate arv ettevõttes on 20 töötajat

-  lubatud on vaktsineerida ka töötajate täiskasvanud pereliikmeid. Eriti teretulnud on eakamate pereliikmete julgustamine ja vaktsineerima toomine

Vaktsineerimine toimub ettevõttes kohapeal.

Töökohal vaktsineerimine jätkub senises korralduses ka Harjumaal, ent esialgu jääb kehtima vanusepiirang.

"Harjumaal meil täna ka töökohas vaktsineerimine käib, aga vanuses 50+. Kas ja kui palju me Harjumaal tuleme vanusepiiri langetamisega kaasa, eks see sõltub suuresti vaktsiinitarnetest ja edasistest otsustest," rääkis Seer.

Vaktsineerimisest huvitatud tööandjatel, kelle juures töötab suurem hulk vaktsineerimisvalmis vähemalt 50-aastaseid töötajaid, kellel ei ole võimalik teha kaugtööd, tuleb oma soovist teada anda haigekassale.

Harjumaal on tööandjatele pakkuda AstraZeneca ja Jansseni vaktsiine.

Ida-Virumaal on vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud ligi 22 protsenti täiskasvanud elanikkonnast, samas kui Eestis keskmiselt on vaktsineeritud 33 protsenti.

Samas on nakatumine Ida-Virumaal Eesti keskmisest kõrgem ehk 544 nakatunut 100 000 inimese kohta viimase 14 päeva jooksul (Eestis keskmiselt 357).

Üleriigilist vaktsineerimise alampiiri langetamist alates 17. maist arutab töörühm esmaspäeval. Siis otsustatakse, kas vaktsineerimine muutub korraga vabaks kõigile või langetatakse vanusepiiri eagrupiti. Lisaks arutatakse, kuidas ja kus vaktsineerimine toimuma hakkab.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Tiina Jaakson, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: