Riigikontroll leidis maaelu kriisitoetuste jagamises küsitavusi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Karjamaa Autor/allikas: Vladislava Snurnikova/ERR

Eelmise aasta peamiste ja suuremate kriisimeetmete raha, mida oli kokku 745 miljonit eurot, jõudis üldiselt nende tegevusalade ettevõteteni, mis koroonakriisis rohkem pihta said. Riigikontrolli hinnangul olid erandiks vaid Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) toetusmeetmed.

Riigikontroll leidis, et MES-i toetusraha jõudis tihtipeale ettevõteteni, mis polnud tulude vähenemise tõttu rohkem kannatanud kui ülejäänud, kes abi ei saanud või ei küsinud.

Riigikontroll ei ole oma ülevaates hinnanud üksikotsuste põhjendatust ega laenude või toetuste menetlusprotsessi, selgitas auditijuht Meelis Peerna. "Laialt üldistades võib aga öelda, et abi küsisid ja said nendest meetmetest sellised ettevõtted, kellel oli tõesti häda käes," kommenteeris ta ülevaate üldist järeldust.

Ülevaatest selgub, et töötukassa töötasu hüvitist saanud ettevõtetel kukkus keskmine müügikäive 2020. aastal võrreldes aasta varasema ajaga 19,4 protsenti, samas kui neil, kes hüvitist ei saanud, kahanes käive 8,6 protsenti.

EAS-i toetusmeetmetest abi saanud ettevõtetel vähenes keskmine müügikäive mullu kolmandiku jagu ehk 33,2 protsenti. Samas oli nendel ettevõtetel, kes meetmetest abi ei saanud, langus 8,6 protsenti.

Maaelu Edendamise Sihtasutusest laenu ja/või laenukäendust saanud ettevõtetel kahanes keskmine müügikäive samas vähem (–7,2 protsenti) kui neil ettevõtetel, kes meetmetest abi ei saanud (–8,6 protsenti).

Ülevaates analüüsis riigikontroll ka seda, mis aladel tegutsevad need ettevõtted, kuhu läks suurem osa abist. Tegevusaladest oli töötukassa töötasu hüvitist, EAS-i kriisimeetmetest abi saanud ning KredExist erakorralisi laene ja laenukäendusi saanud ettevõtete osakaal suurim majutuses ja toitlustuses.

"Siin on abimeetmete rakendamise pilt üldistatult võttes üsna loogiline, sest statistikaameti andmed viitavad, et 2020. aastal vähenes müügikäive võrreldes 2019. aastaga enim majutuse ja toitlustuse, kunsti, meelelahutuse ja vaba aja tegevusalades," kommenteeris Peerna. Majanduses suurema osakaaluga tegevusaladest kahanes müügikäive oluliselt ka veonduses ja laonduses.

Maaelu Arendamise Sihtasutusest (MES) said aga laenu või laenukäendusi enim ettevõtteid põllumajanduse, metsamajanduse ja kalapüügi valdkonnast, mida koroonaviirusest tingitud kriis vähem puudutas.

Samuti kahanes selles valdkonnas tegutsevatel ja MES-i meetmetest abi saanud ettevõtetel keskmiselt müügikäive mullu 1,4 protsenti ning nendel ettevõtetel, kes abi ei saanud, vähenes müügikäive keskmiselt 4 protsenti.

"Maaelu edendamiseks mõeldud meetmeid vaadates võib järeldada, et suurima käibelangusega ettevõtjateni abimeetmed siiski ei jõudnud," ütles auditijuht Peerna.

Ligi kolmveerand ülevaatega hõlmatud kriisiabi saanud ettevõtetest sai abi ühest meetmest (73,9 protsenti), peaaegu veerand (24,7 protsenti) sai abi kahest kriisimeetmest. Leidus 12 ettevõtet ehk 0,05 protsenti abi saanud ettevõtetest, kes said abi kõigi ülevaates hõlmatud nelja meetme rakendaja käest.

Valitsus võttis COVID-19-kriisi alguses tarvitusele majanduse toetamise meetmeid. Riigikontrolli ülevaate ja analüüsi fookuses olid töötukassa töötasu hüvitis, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kaubandus- ja teenindusettevõtjatele suunatud rendimaksete toetus, turismisektori toetus ja väikeettevõtjate toetus. Lisaks vaatas riigikontroll KredExi ja Maaelu Edendamise Sihtasutuse väljastatud erakorralisi laene ja laenukäendusi ettevõtetele.

KredExi laenudeks ja laenukäendusteks kulutati 330 miljonit, töötukassa töötasu hüvitisteks maksti 256 miljonit, Maaelu Edendamise Sihtasutuse laenudeks ja laenukäendusteks 125 miljonit ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toetusteks 34 miljonit eurot.

Riigikontrolli ülevaade täismahus

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: