Komisjon: kringlid ja kingid peaministri poolt on tavapärane praktika

Jüri Ratas
Jüri Ratas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjoni arutas neljapäeval riigisekretär Taimar Peterkopiga endise peaministri Jüri Ratase kohta ajakirjanduses avaldatud väiteid avalike vahendite erahuvides kasutamise kohta ja leidis, et kõik on olnud korrektne.

Riigisekretär Peterkop ütles komisjonile, et ei näe endise peaministri tegevuses korruptsiooni elemente ning temale teadaolevate faktide põhjal saab järeldada, et ka õiguslikult on tegevus olnud korrektne, sest kulutused olid Jüri Ratase sõnul seotud  peaministri tööga.

Peterkopi sõnul vastutab kulude eest kulujuht ja jälgib, et need oleksid õiguspärased, kuid ta möönis, et arvepidamine peab olema täpsem.

Erikomisjoni esimehe Eduard Odinetsi (SDE) sõnul lubavad kuuldud selgitused tal arvata, et tegemist võib olla korruptsiooniga, kuna paljude kulutuste kohta ei olnud toodud konkreetseid selgitus, kellele ja milleks täpselt kingitusi ja meelehead tehti.

"Meile selgitati, et riigikantselei roll on teenindada peaministrit ja ei ole kombeks seada kahtluse alla tema soove," ütles Odinets. "Seega aktsepteeriti ka kingitusi ja arveid, mille puhul polnud täpselt teada, kellele need lähevad."

Komisjoni liikme Marko Šorini (Keskerakond) sõnul olid vastused tema jaoks ammendavad.

"Riigisekretäri kinnitusel ei ole endise peaministri tegevuses viiteid korruptsioonile ja see on olnud õiguspärane. Ka protokollitöötaja tõi välja, et ajakirjanduses ilmunud viide isiklikuks kasutamises kaasa pandud toidukorvide kohta ei vasta tõele ning kringlite ja muude kingituste tegemine peaministri poolt on olnud tavapärane," rääkis Šorin.

Odinetsi sõnul tuleb edaspidi olla avaliku raha kasutamisel läbipaistvam ja kindlasti järgida GRECO soovitust briifida ministreid ja nende poliitilisi nõunikke ametisse astumisel aususe ja eetika teemadel ning tagada neile samal teemal ka konfidentsiaalne nõustamine.

Šorini sõnul saan erikomisjon tuua selgust juurde, kui pöörab tähelepanu kõigile kõrgematele ametiisikutele. Tema sõnul oleks mõistlik analüüsida Korruptsioonivaba Eesti ettepanekud, kas tuleb kuidagi normeerida kõrgemate riigiametnike ja nende töödega kaasnevaid kulutusi.  

Erikomisjon soovib oma istungitel jätkata avaliku raha erahuvides kasutamise küsimuse käsitlemist ja kutsub selleks istungile endise peaministri büroo juhatajad.

Samuti soovib komisjon ülevaadet riigikogu kantselei ja presidendi kantselei esinduskuludega seotud eelarvest.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: