EKRE lubab venimistaktikat jätkata kevadistungjärgu lõpuni

{{1623598740000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

EKRE lubab venitamistaktiga jätkata riigikogu kevadistungjärgu lõpuni, kui valitsus biomeetrilise andmebaasi ehk ABIS-e loomise eelnõu vastuvõtmisest ei loobu. Riigikogu jätkas eelnõu üle arutelu ka pühapäeval.

"Kui valitsuskoalitsioon kavatseb ikkagi jääda oma seisukoha juurde, et nad tahavad järgmisel nädalal ABIS-e ka kolmandal lugemisel vastu võtta, siis me nii tänase päevakorraga kui järgmise nädala päevakorraga jätkame täpselt samamoodi nagu siiani," rääkis EKRE esimees Martin Helme.

ABIS-e loomise eelnõu tagasivõtmise kohta ütleb Keskerakonna esimees Jüri Ratas, et selle kolmas lugemine on plaanitud tulevaks nädalaks ja obstruktsiooni sisulist mõtet on raske leida. See tähendab, et venitamistaktika jätkub.

"See tähendab seda, et tegelikult riigikogu töö on umbes ja me ei suuda menetleda neid eelnõusid kas teistel lugemistel või kolmandatel lugemistel, mis on hetkel planeeritud järgmisse nädalasse," sõnas Ratas.

Tulevaks teisipäevaks on kavandatud biomeetrilise andmebaasi loomise eelnõu ja veel viie eelnõu vastuvõtmine. Neljapäevaks on kavandatud üheksa eelnõu vastuvõtmine ja seejärel on kevadistungjärk lõppenud.

"Meie arvutuse järgi umbes pool päevakorrast ehk seal kuskil 10 eelnõu on sellised, mis kõik lükkuvad edasi ja jäävad vastu võtmata kevadel," rääkis Helme.

"Hetkel me töötame juba selles rütmis, et kolmapäeval vastu neljapäeva toimub samuti ööistung. See tähendab siis seda, et väga paljud eelnõud võivad lükkuda sügisesse või otsustame, et teeme kas veel ühe täiendava istungi, mida on minu arvates keeruline teha. See tähendab juba seda, et tuleb teha erakorraline istung, mis jääb istungjärkude vahele," sõnas Ratas.

Tuleval nädalal plaanib EKRE anda üle ka umbusaldusavalduse peaminister Kaja Kallasele.

Teine lugemine lõppes öösel

ABIS-e eelnõu läbis pühapäeva keskööks teise lugemise.

Teisel lugemisel tehti eelnõusse õigusselguse huvides muudatusi ja lisati muu hulgas sätted, mille kohaselt isiku tuvastamise või isikusamasuse kontrollimise eesmärgil töödeldavad biomeetrilised andmed kustutatakse vastavast andmekogust viivitamata pärast võrdlusuuringu tegemist. Biomeetrilisi andmeid saab pärida üksnes läbi vastava menetlusinfosüsteemi, kuid pärast andmekogu ABIS kasutuselevõtmist ei säilitata neid andmeid enam menetlusinfosüsteemis, vaid andmekogus ABIS, teatas parlamendi pressiteenistus.

Läbirääkimistel võtsid sõna Tarmo Kruusimäe (I) ning Ruuben Kaalep, Merry Aart, Siim Pohlak, Rene Kokk, Riho Breivel, Paul Puustusmaa, Alar Laneman, Mart Helme, Helle-Moonika Helme, Martin Helme, Urmas Reitelmann, Uno Kaskpeit, Henn Põlluaas, Leo Kunnas, Jaak Valge, Kert Kingo, Peeter Ernits, Anti Poolamets ja Kalle Grünthal (kõik EKRE) ja Mihhail Stalnuhhin (K).

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon tegi ettepaneku eelnõu teine lugemine katkestada. Ettepaneku poolt hääletas 21 ja vastu 57 riigikogu liiget. Seega ei leidnud ettepanek toetust ja eelnõu teine lugemine lõpetati.

Põhiseaduskomisjon on planeerinud eelnõu kolmandale lugemisele saatmiseks ette valmistada 14. juuni istungil.

Eelnõu kolmas lugemine on kavandatud teisipäeva, 15. juuni täiskogu istungile.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: