Möödunud nädalal teatati 77 juhul koroonavaktsiini kõrvaltoimetest

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
AstraZeneca vaktsiini viaalid Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eelmisel nädalal manustati Eestis 67 465 vaktsiinisüsti, ravimiametile teatati 77 koroonavaktsiini kõrvaltoimest. Seega esines kõrvaltoimeid 0,11 protsendi kaitsesüstide puhul.

41 kõrvaltoimeteatist esitati Pfizer/BioNTech vaktsiini Comirnaty kohta.

Muu hulgas teatati, et ühel eakal naisel tekkisid 15 päeva pärast vaktsineerimist lihas- ja luuvalu, tasakaaluhäireid ja kehatemperatuuri kõikumisi, mille tõttu vajas ta korduvalt meditsiinilist abi. Nõrkus püsib ning uuringud põhjuse väljaselgitamiseks jätkuvad.

Eakal mehel teatati kaks päeva pärast esimese vaktsiinidoosi saamist sääre süvaveenitromboos ja mõlemapoolne kopsuarteri tromboos. Patsient haiglaravi ei vajanud, ta saab antikoagulantravi ning on jälgimisel eriarsti juures.

63-aastasel mehel tekkisid ligikaudu kuu aega pärast esimese vaktsiinidoosi saamist koordinatsioonihäired, diagnoositi karotiidarteri sündroom. Patsiendil esinevad ka kaasuvad haigused, mis võisid soodustada vereringehäirete teket. Ravimiamet peab seost vaktsiiniga ebatõenäoliseks.

Ülejäänud teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid kergeid reaktsioone, mis kestsid mõne päeva (üksikutel juhtudel kauem).

Moderna vaktsiini kõrvaltoimetest teatati möödunud nädalal üheksal juhul. Teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid kergeid reaktsioone. Lisaks kirjeldati maitsetundlikkuse häiret, liigeste nõrkust, seljavalu, köha, kohinat kõrvus, naha liigset tundlikkust.

AstraZeneca Vaxzevria vaktsiini kohta teatati möödunud nädalal 15 kõrvaltoime juhust.

Ühes teatises kirjeldati, et vaktsineeritul tekkis vahetult pärast teist vaktsiinidoosi anafülaktiline šokk, mille tõttu vajas patsient haiglaravi.

Teisel juhul tekkis vaktsineeritul täpsustamata ajal pärast esimest vaktsiinidoosi ühe silma veeniharu tromboos, mille tõttu saab patsient ravi silmaarsti juures.

Ülejäänud teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid kergeid reaktsioone. Lisaks kirjeldati köha ja astma ägenemist, jalgade tuimust ja valu, surinaid kätes ja unehäireid, ülakõhuvalu.

Jansseni vaktsiini kõrvaltoimetest teatati möödunud nädalal 12 juhul.

Ühel juhul vajas patsient korduva oksendamise tõttu vedelikukaotuse kompenseerimiseks ravi ning paranes järgmisel päeval.

Ülejäänud teatistes kirjeldati ravimiteabega kooskõlas olevaid kergeid reaktsioone. Lisaks kirjeldati ninakinnisust ja silmade kipitust ning kõhuvalu.

Covid-19 vaktsiinidoose on Eestis ajavahemikus 27. detsember kuni 14. juuni hommik tehtud 829 816. Ravimiametile on sellel perioodil vaktsiinidega seoses saadetud 4042 kõrvaltoime teatist ehk 0,49 protsenti vaktsiinidoosidest.

AstraZeneca Vaxzevria vaktsiini kohta on tehtud 2468 teatist, Pfizer/BioNTech vaktsiini Comirnaty kohta 1333 teatist, Moderna vaktsiini kohta 159 teatist ning Jansseni vaktsiini kohta 82 teatist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: