Terviseamet: Pirita rannast leitud sinivetikas on tervisele ohutu

{{1625226900000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Pirita rand Autor/allikas: Pirita linnaosa valitsus

Neljapäeval võetud Pirita ranna suplusvee proovid sisaldasid küll palju sinivetikat, kuid tuvastatud liik on terviseameti kinnitusel inimese tervisele ohutu ning ujumine Pirita rannas on lubatud.

Soojad ilmad viivad inimesed randa, kuid kuumalaine võib randa tuua ka sinivetikad. Praegu on kinnitust saanud sinivetika levik Hiiumaal Luidja rannas, kus terviseameti hinnangul ei ole seal ujumine soovitatav.

Sinivetika kahtlusega testiti ka Tallinnas Pirita randa. Veest võetud proovidest selgus, et mürgiste sinivetikate osakaal on väga vähene ja terviseamet peab seal suplemist ohutuks.

"Analüüs tuvastas, et 1. juulil Pirita ranna suplusveest võetud proovis oli küll suures koguses sinivetikat, kuid antud liik ei ole inimese tervisele ohtlik. Proovide põhjal saab öelda, et Pirital võib taas julgelt supelda," sõnas Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat.

Reedel teavitas terviseamet linnaosavalitsust, et Pirita rannast 1. juulil võetud proovis domineeris niitjas sinivetikas Aphanizomenon flosaquae, mis Läänemeres ei ole teadaolevalt toksiline. Liigi biomass oli siiski suhteliselt suur (4 mg/l), vastates intensiivsele vetikaõitsengule.

"Potentsiaalselt toksiliste liikide (peamiselt perekonnast Dolichospermum) osakaal proovis oli väga väike," kinnitas terviseamet.

Siiski tasub sinivetikate osas valvas olla, sest suure sinivetikate osakaaluga vees viibimine võib tuua kaasa valusaid tagajärgi.

"Olenevalt inimesest ja kokkupuute kestvusest võib tundlikumatel inimestel tekkida nahalööve, sügelus, silmade kipitust, nohu. Eelkõige on ohustatud just väikesed lapsed, allergikud, vanemad inimesed," rääkis terviseameti keskkonnatervise peaspetsialist Aune Annus-Urmet.

Kuumalained soodustavad sinivetika kogunemist randadesse

Merebioloogi Georg Martini sõnul on tõesti tänavu sinivetika levik tavapärasest suurem. Selle põhjuseks on tavapärasest kõrgemad õhutemperatuurid, mis annavad hea kasvukeskkonna. Ka tuulesuund ja madal laine merel soodustab sinivetika kogunemist randadesse.

Samuti on Georg Martini väitel võimalus, et probleem tulevikus koos kliima soojenemisega aina kasvab.

"Mida pikemad kuumalained meil on nüüd tulemas, seda tõenäolisemalt on oodata ka sinivetika probleeme," ütles ta.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Egeli Raudmäe, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: