Ekspress Grupi aktsionärid kiitsid heaks trükikoja müügi Luigele

{{1626165720000 | amCalendar}}
Hans H. Luik
Hans H. Luik Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Ekspress Grupi üldkoosolek andis heakskiidu trükikoja Printall müümiseks oma suurima aktsionäri Hans H. Luigega seotud firmale. Luik ostab trükikoja 10 miljoni euroga.

Ekspress Grupp on trükikoja müüki kaalunud möödunud aasta lõpust. Printalli müügiga lahkub ettevõte trükiteenuste turult ja ettevõtte tulubaas on edaspidi pea täielikult digitaalne.

Printalli edasisi plaani Luige sõnul veel kommenteerida ei saa, kuna suunad otsustab firma uus nõukogu. Nõukogu koosneb praegu Ekspress Grupiga seotud inimestest, omaniku vahetudes see nii ei jää.

Luige sõnul on pikalt olnud ettevõtte fookuses eksport. "Printalli juhatus on seni keskendunud välisturgudelt klientide leidmisele, näiteks Prantsusmaal on hästi läinud," rääkis Luik ERR-ile. Mullu moodustas Printalli käibest müük väljaspool Eestit 62 protsenti, suurim osakaal trükitakse Põhjamaade turule.

Ajalehtede trükihinda ei tohiks ei Luige ega Ekspress Grupi juhi Mari-Liis Rüütsalu sõnul trükikoja meediagrupist lahkumine mõjutada, kuna läbirääkimised on alati toimunud turutingimustel ja nii on see ka edaspidi. Rüütsalu tõi näiteks, et turutingimuste tõttu trükib 50-protsendiliselt Ekspress Grupile kuuluvat Õhtulehte hoopiski Postimees Gruppi kuuluv Kroonpressi trükikoda.

Luige sõnul on sõna "turutingimused" muidugi tinglik, sest lähipiirkonnas on vähe trükimasinaid, mis paksemaid ajalehti trükkida suudavad. "Suurkliendid saavad teatavat soodustust, aga iga firma juhid seisavad oma firma huvide eest," kirjeldas Luik. 

Ajalehtede trüki võimaldamise plaanib ettevõtte omanik siiski ka edaspidi garanteerida. "Ekspress Grupi asutajana olen täis valmidust meie Maalehele, Eesti Ekspressile ja Päevalehele õigeaegset kvaliteetset trükki tagama. Isegi kui vanade masinate remont ootamatuid kulusid peaks tooma," rääkis Luik.

Trükitööstust nähti meediafirma puhul pigem riskina

Luige sõnul on tänapäeval kõrgelt hinnatumad just meediafirmad, mis ei sõltu trükimeediast. Seetõttu pole ka ettevõtte aktsionäridel põhjust karta.

"Samuti kogesin läbirääkimistel pankadega järjest rohkem, et Ekspress Grupi riski nähti justnimelt trükitööstuse osas – Skandinaavias on aset leidnud mitmed trükikodade pankrotid, mis teevad panku ettevaatlikuks. See mure nüüd Ekspress Gruppi enam ei puuduta," rääkis Luik.

Printalli käive on aastaid olnud ligikaudu 20 miljonit eurot, mis moodustab kolmandiku Ekspress Grupi käibest. Ettevõtte strateegia näeb Rüütsalu sõnul ette digitaalse äri osakaalu suurendamist, kuhu suunata ka vabanev kapital.

Ekspress Grupi trükiteenuste müügitulu oli mullu 21,4 miljonit eurot, mis on 17 protsenti vähem kui aasta tagasi. Käibelangus seisnes peamiselt pandeemiast tingitud mahtude vähenemisest.

Müügilepingu kohaselt müüb Ekspress Grupp trükikoja Luigele 10 miljoni euroga, millele aktsiate üleandmise seisuga lisandub ettevõtte vaba raha ja millest lahutatakse laenukohustused. Ostuhinnast üks miljon eurot sõltub Printalli 2025. majandusaasta tulemustest, 700 000 eurot sellest moodustab ajatatud makse kuni ettevõtte 2025. majandusaasta tulemuste selgumiseni.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: