Pärnumaa lastelaagris levis koroonapuhang läbi kahe vahetuse

{{1626429060000 | amCalendar}}
Foto: Olev Kenk/ERR

Pärnumaal tegutsenud lastelaagris levis kiiresti koroona, kahes vahetuses osalenud 79 lapsest on nakatunud 29, teatas terviseamet.

Esialgsetel andmetel on tegemist nakkavama Delta tüvega.

Terviseameti Lääne regionaalosakonna juhataja Kadri Juhkami sõnul on haigestunud lapsed pärit erinevatest maakondadest.

Esimesed haigestunud registreeriti terviseameti Põhja regionaalosakonnas 8. juulil, Lõuna regionaalosakonnas 9. juulil ja Lääne regionaalosakonnas 10. juulil.

"Kahetsusväärselt ei teavitanud laagri korraldajad terviseametit laste haigestumise faktist, mis soodustas nakkuse levikut. Samuti lubati laagrisse teine vahetus vaatamata sellele, et mitmel eelnevas vahetuses osalenud lapsel esinesid haigustunnused," teatas terviseamet.

"Terviseameti inspektorite poolt läbi viidud küsitlustest on selgunud, et esimesed lapsed haigestusid juba 30. juunil ja 1. juulil, kuid laagri korraldajad ei osanud lastel COVID-19 nakkust kahtlustada ning seetõttu ei suunatud neid ka isolatsiooni," selgitas Juhkam.

Terviseameti hinnangul on koroonaviiruse leviku kiirus Eestis kasvanud ning nakatamiskordaja R ületab juba mitmendat nädalat 1,0 piiri. Selline olukord on muuhulgas tingitud Delta tüve osakaalu suurenemisest, mis jõudis möödunud nädalal 80 protsendini.

Lapsed põevad haigust üldjuhul kergemini, sageli sümptomiteta ning selle tõttu ei jää nad koju ja ei pruugi pöörduda arsti poole. Kuivõrd lapsed on oma käitumises palju aktiivsemad ja puutuvad omavahel erinevates tegevustes kokku, on nakkuse edasikandmise võimalus nende seas suurem.

"Näeme meile laekunud andmete põhjal, et viimase kahe nädala jooksul on haigestumine laste seas kasvanud. Näiteks osales üks koroonaviirusega nakatunud 12-aastane laps treeningul, mille tagajärjel haigestus omakorda 13 treeningul osalenud last," rääkis Juhkam.

Terviseamet saatis haridus- ja noorteametile märgukirja, milles juhib tähelepanu nakkusohutuse meetmete täitmise vajadusele lastelaagrite korraldamisel.

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno kutsus kõiki üles äärmisele ettevaatusele.

"Delta tüvi on senistest tüvedest palju nakkavam ning kuigi lootsime sügiseni näha väga madalat nakatumistaset, näitab tegelikkus midagi muud. Kolded võivad tekkida ootamatult ja haigus kiiresti levida. Niisiis pöörab terviseamet erilist tähelepanu nakatunute ja nende lähikontaktsete kiirele kaardistamisele, et hoida ära viiruse laialipiserdamist. Igaüks meist peab mõistma, et haigena ja lähikontaktsena kodus püsimisel on väga suur tähtsus," ütles Lanno.

Kadri Juhkam ütles ERR-ile, et 29 nakatunu hulgas on enamus lapsed, kuid on ka töötajaid. Ta lisas, et puhang on lokaliseeritud ja kõik lapsed on isolatsioonis.

Juhkami sõnul arvasid laagri korraldajad algselt, et esimesed sümptomid põhjustas liigne külm või kuumus, mistõttu ei osatud koroonaviirust kahtlustada. Ta lisas, et lapsed ei pöördunud väikeste sümptomite ilmnemisel kohe korraldajate poole.

"Laagri korraldajad said haigestumisest teada, kui laps oli nii haige, et pidi jääma tuppa ja ei tahtnud tegevustes osaleda," ütles ta.

Juhkam sõnas, et laagris olid olemas desovahendid, kuid projektilaagrite tingimusi peaks kontrollima kohalik omavalitsus, sest need ei kuulu terviseameti järelevalve alla.

Ta lisas, et ühtegi sümptomit ei tohi tähelepanuta jätta ja lapsed tuleb suunata tervishoiutöötaja poole, kes otsustab, kas last on vaja testida. Lisaks ütles Juhkam, et lapsi ei tohiks viia laagrisse või kogunemisele ka kõige väiksemate sümptomite korral.

Toimetaja: Kadri Põlendik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: