ERR New Yorgis: piirangud leevenesid, kuid elu tavarütmi veel ei naase

Foto: SCANPIX/AFP PHOTO/Angela Weiss

New Yorgist, mis oli USA koroonaviiruse epitsenter, on tänu kiirele vaktsineerimisele enamik piiranguid kadunud. Samas ei usu kohalikud, et elu naaseks veel nii pea tavapärastesse rööbastesse, sest pandeemia on tekitanud märkimisväärse tööjõupuuduse ja ettevõtjad on sunnitud olema paindlikumad.

Broadway alustab etendustega küll alles septembris, kuid ümberkaudsed meelelahutusasutused on vaikselt uksi avamas. Sealhulgas komöödiaklubi Carolines, mis korraldab ka ainult vaktsineeritutele mõeldud üritusi. Neist enamik on juba väljamüüdud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Inimesed on põnevil ja nad tahavad lõbutseda. Nad tahavad naerda, unustada ja nad tulevad selleks meie juurde. Me ei ole küll arstid, aga me pakume neile naerurohtu," rääkis koomik Yamaneika Saunders.

Möödunud kuu keskel eemaldati New Yorgi osariigis enamik koroonaviirusega seotud piirangutest, sest selleks ajaks oli vähemalt ühe vaktsiinisüsti saanud 70 protsenti elanikest.

New Yorgi elanikud aga rõhutavad, et kui maskid kadusid inimeste nägudelt põhimõtteliselt üleöö, siis täielikult tavaelu juurde naasmine võtab veel mõnda aega.

Näiteks on terve hulk restorane otsustanud ka edaspidi nõuda töötajatelt maskikandmist ja jätnud paika mahupiirangud siseruumides. Välikohvikud rahvarohketel tänavatel võivad veel pikaks ajaks jääda tavapäraseks nähtuseks.

Äritegevus on küll elavnemas, kuid nüüd on tekkinud uus mure: tööjõupuudus.

"Pikendatud lisatöötuskindlustus hoiab endiselt teatud inimesi tööturult eemal ja ei nad ei täida avanenud töökohti," tõdes majandusanalüütik Steven Ricchiuto.

Jaemüük võib tänavu kasvada kokku 13,5 protsenti, sest ameeriklased on valmis kulutama raha, mida pandeemia ajal koguti.

Amanda Steigman töötas viimased poolteist aastat kodus ja valmistub nüüd kontorisse naasmiseks. Vaja on uusi riideid ja palju muudki.

"Ma lasen oma kulmud korda teha lähedalasuvas vahatamissalongis. Ma just liitusin uuesti siinse jõusaaliga," rääkis ta.

Neil Blumenthal on prillipoe Warby Parker tegevjuht, kelle alluvuses töötab kokku umbes 3000 inimest. Tema sõnul on pandeemia sundinud ettevõtteid olema paindlikumad, näiteks looma rohkem võimalusi kaugtööks.

"Koroonaviirus andis võimaluse juhtidele vaadata tagasi ja küsida, kas kõik eeskirjad on loogilised? Kas need tagavad produktiivsuse ja kaasatuse?" kommenteeris Blumenthal.

Tööjõu haldamisega seotud tarkvaraettevõtte Ceridian hiljutise uuringu järgi ütlevad ettevõtjad, et 27 protsenti nende töötajatest on edaspidi kaugtööl, 38 protsenti kontoris ja 29 protsenti kasutavad hübriidmeetodit. Mõned tööandjad kaaluvad kontorisse naasvatelt inimestelt nõuda vaktsineerimistõendit, mis võib aga kaasa tuua kohtuvaidlusi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: