Kohus saatis USA eksluureanalüütiku droonirünnakute lekitamise eest vangi

USA ründedroon MQ-9 Reaper.
USA ründedroon MQ-9 Reaper. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA kohus mõistis endiee luureanalüütiku teisipäeval 45 kuuks vangi sõjaväe droonirünnakutega seotud saladuste lekitamise eest meediale.

Praegu 33-aastane Daniel Everette Hale töötas õhujõudude luureohvitserina aastail 2011-2012 ja tegeles Afganistanis droonirünnakute sihtmärkide väljavalimisega. Pärast sõjaväeteenistusest lahkumist 2014. aastal töötas ta kaitsevaldkonnas töövõtjana kaheksa kuud. See andis talle ligipääsu ülisalajastale dokumentidele, milles kirjeldati USA võimude salajasi droonirünnakuid isikute tapmiseks Jeemenis, Afganistanis ja Somaalias.

Hale söötis need dokumendid uudisteväljaandele The Intercept, mis kasutas neid kaheksaosalises seriaalis, mis raputas president Barack Obama administratsiooni ning tõstatas laiemalt küsimusi droonirünnakute kasutamisest lahingutegevusega mitte seotud inimeste tapmiseks.

Hale'i ootas viie süüdistuse alusel kuni 50 aastat vangistust. Tema kaitsjad väitsid kohtus, et nende kliendi tegu dokumentide lekitamisel ei olnud mõeldud kahjustama USA-d, vaid see oli "meelsuskuritegu".

Valitsus taotles kohtult Hale'i karistamist üheksa- kuni 11-aastase vangistusega, öeldes, et ta asus 2014. aastal tööle kavatsusega varastada ja lekitada dokumente ning et ta tekistas USA riiklikule julgeolekule märkimisväärset kahju.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: