Eesti Energia saavutas esimesel poolaastal rekordilise käibe

{{1627546740000 | amCalendar}}
Foto: Eesti Energia

Eesti Energia teenis esimesel poolaastal rekordilise 538 miljoni euroni küündinud müügitulu juures 16,5 miljonit eurot puhaskasumit. Mullu samal perioodil oli ettevõtte puhaskasum 5 miljonit eurot.

Energiafirma kulumieelne ärikasum (EBITDA) suurenes möödunud aasta esimese poolaastaga võrreldes kaheksa protsenti 113,2 miljoni euroni.

Teise kvartali käive kasvas aastaga 43 protsenti 241,1 miljoni euroni, kuid EBITDA vähenes neljandiku võrra 40,8 miljonile eurole.

Kui aasta tagasi lõpetas ettevõte teise kvartali ühekordse tehingu toel 7 miljoni euro suuruse kasumiga, siis tänavu teises kvartalis kümne miljoni euro suuruse puhaskahjumiga.

Eesti Energia juhatuse liikme ja finantsdirektori Andri Avila sõnul on olukord energiaturgudel eelmise aastaga võrreldes kardinaalselt erinev. Turuhindade kõrge tase on kontserni põhitegevust tuletistehingute mõju arvesse võtmata soosinud, sest kõikide tegevusvaldkondade müügitulu on jõudsalt kasvanud.

Turuhindade suurte kõikumiste eest kaitseb Eesti Energia end äritegevuse stabiilsuse tagamiseks riskimaandamistehingutega.

"Hindame tuletisinstrumentide tulevikuväärtust raamatupidamisreegleid järgides iga kuu ümber, kuigi tegelik mõju selgub nende tehingute realiseerumisel hiljem. Turuhindade kõikumisest tekkinud tuletistehingute negatiivne väärtus omas olulist mõju Eesti Energia teise kvartali tulemusele," kommenteeris Avila.

Elektri keskmine turuhind kallines Eesti hinnapiirkonnas aastaga ligi kaks korda 55 euroni megavatt-tunni eest. Majanduskasvu tingimustes on suurenenud tarbimine, ilmastikuolude tõttu jõudis turule vähem tuuleelektrit, sademete vähesus kahandas Põhjamaade hüdroelektri toodangut. Seda kompenseerinud juhitavas tootmises on kallinenud kütused ja CO2 emiteerimise kulu, mis kajastubki kõrgemas elektri turuhinnas.

Energiahinnad on lakke ajanud suur nõudlus. Üha rohkem liitub Eesti Energia võrguga uusi mikrotootjaid, kes toodavad peamiselt päiseseenergiat. Ise oma majapidamise jaoks elektri tootmine võib olla lahenduseks kõrgetest turuhindadest pääsemiseks, sest hinnalangust ei ole oodata enne järgmist kevadet.

"Majandusel läheb ju hästi, me näeme seda igal pool, et enamuses sektorites on sellised buumilaadsed tarbimised ja see kõik mõjutab ka energia tarbimist. /.../ Teine pool on ka see, et taastuvenergia pakkumine on olnud väiksem. Põhjamaades hüdroenergiat on olnud vähem, sademeid on olnud vähem. Ka talvel lund oli oluliselt vähem Põhjamaades kui eelmisel talvel. Tuult on olnud vähem ehk tuuleeenergia pakkumine on olnud väiksem," selgitas Eesti Energia juht Hando Sutter "Aktuaalsele kaamerale".

"Aasta lõpuks on meil juba 10 000 päikeseelektrijaama Eestis. Tootmisvõimsus 500 megavatti, need on meeletud numbrid. /.../ Täna on kindlasti kõikidel, kes vähegi tahavad oma tulevikus rahulikult tarbida energiat ja mitte sõltuda nendest väga suurtest turukõikumistest, võimalik nende pakkumistega tutvuda ja siiski natuke seda sõltumatust tekitada, see on hea aeg," lisas Sutter.

Eesti Energia tootis teises kvartalis 45 protsenti rohkem elektrit kui mullu samal perioodil. Taastuvelektri osakaal kogutoodangust moodustas 42 protsenti. Toodetud taastuvelektri kogus kasvas aastaga kolmandiku võrra.

Kontserni investeeringud kasvasid aastavõrdluses ligi kaks korda 54 miljoni euroni. Kasv on tingitud Leetu rajatava uue tuulepargi, uue vedelkütuste tehase esimestest osamaksetest ja elektrivõrgu töökindluse kasvatamiseks suunatud investeeringute suurenemisest.

 

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: