Suri viimane 1991. aasta NSVL-i riigipöördekatses osaleja

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vasakult: Boris Pugo, Gennadi Janajev ja Oleg Baklanov Autor/allikas: SCANPIX/AFP/VITALY ARMAND

Neljapäeval suri Oleg Baklanov, kes osales 1991. aasta NSVL-i riigipöördekatses. Ta oli viimane elus olev riigipöördekatse korraldanud kaheksaliikmelise rühma liige.

Venemaa kosmoseagentuuri Roskosmos juht Dmitri Rogozin teatas neljapäeval Twitteris, et Baklanov on surnud. Baklanov oli NSVL-i masinaehitustööstuse minister. Samuti juhtis ta riigi kosmosetööstust. 

Baklanovi surma põhjust ja täpset aega ei mainitud. 

Baklanov kuulus kaheksast NSVL-i ametnikust koosnevasse rühma, mis pani NSVL-i juhi Mihhail Gorbatšovi 1991. aasta augustis koduaresti. Rühmitus kuulutas end ajutiseks valitsuseks. Riigipöördekatse ebaõnnestus.

Üks riigipöörajatest, NSVL-i siseminister Boris Pugo tegi enesetapu vahetult pärast riigipöörde ebaõnnestumist. 

Venemaa parlament andis 1994. aastal amnestia kümnele riigipöördega seotud inimesele. Sellega lõppes 14-kuuline kohtuprotsess, kus neid süüdistati riigireetmises. 

Edasi tegutsesid endised riigipöörajad Venemaa poliitikas ja erasektoris. 

Riigipöörajate liider Gennadi Janajev suri 2010. aastal. Janajev oli siis 72-aastane. Janajev kuulutas riigipöördekatse ajal ennast NSVL-i presidendi kohusetäitjaks. 

Riigipöördes osalenud kaitseminister marssal Dmitri Jazov suri 2020. aastal. 

"Ta on ja jääb legendiks. Jazov oli vapper, otsustav võitleja, tark ja vastutustundlik komandör," ütles Jazovi surma järel Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu

Venemaal premeeriti teda pärast Nõukogude Liidu lagunemist sõjaväeliste autasudega.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Rferl/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: