Venemaa: Talibani vastased on koondunud Panjshiri orgu

Ahmad Massoud.
Ahmad Massoud. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Talibani-vastase võitluse kese on koondunud Afganistani Panjshri orgu ning selle eesotsas on asepresident Amrullah Saleh ja kuulsa võitleja poeg Ahmad Massoud, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov neljapäeval.

"Taliban ei kontrolli kogu Afganistani territooriumit, on teateid olukorrast Panjshiri orust, kuhu on koondunud vastupanuvõitlejad Afganistani asepresidendi härra Salehi ja Ahmad Massoudi juhtimisel," ütles Lavrov Moskvas ajakirjanikele.

Lavrov kordas üleskutset dialoogile kõigi Afganistani poliitiliste pooltega, et moodustada kogu ühiskonda esindav valitsus.

Hindukuši mägedes asuv Panjshiri org on looduslik kindlus, mis on Talibani vastaste viimane kants. 

Sotsiaalmeediasse on jõudnud pildid Afganistani asepresidendist Amrullah Salehist ja Massoudist, kes koondavad vägesid võitluseks Talibaniga.

Moskva suhtub Afganistani uude juhtukonda ettevaatliku optimismiga ning soovib islamistidega kontakti, et vältida ebastabiilsuse kandumist üle piiri endise Nõukogude Liidu Kesk-Aasia riikidesse.

Taliban on Venemaal äärmusrühmitusena keelatud, kuid see ei ole takistanud Kremlil islamistidega suhteid arendamast. Talibani esindajaid on korduvalt Moskvas vastu võetud, viimati juhtus see alles juulis.

Massoud USA-le: andke meile relvi

Ahmad Massoud ise teatas kolmapäeval ajalehes Washington Post ilmunud avalikus kirjas, et Ameerika võib tema võitlejaid toetades olla ikka veel "suurepärane demokraatia arsenal". "Kirjutan täna Panjshiri orust, valmis astuma oma isa jälgedes koos usuvõitlejatega, kes on valmis astuma taas kord Talibani vastu."

Ahmadi isa, Panjshiri Lõvina tuntud Ahmad Shah Massoud juhtis Kabulist kirdesse jäävast orust võitlust Talibaniga 2001. aastani, mil ta tapeti.

Hindukuši mägedes asuv looduslik kindlus ei langenud 1990. aastate kodusõja ajal kordagi Talibani kätte ja kümme aastat varem ei olnud seda vallutada suutnud ka Nõukogude väed. Praegu on Panjshiri org Talibani vastaste viimane kants.

Massoudi sõnul on temaga liitunud endised erivägede võitlejad ja sõjaväelased, keda "tülgastab nende komandöride alistumine".

Sotsiaalmeediasse on jõudnud pildid Afganistani asepresidendi Amrullah Salehi kohtumisest Massoudiga. Näib, et kahekesi asutakse juhtima sissisõda Talibani vastu.

"Aga meil on vaja rohkem relvi, rohkem laskemoona ja rohkem varustust," ütles Massoud.

Kiire pealetungiga läbi riigi liikunud Taliban vallutas pühapäeval Kabuli. Kümned tuhanded inimesed püüavad riigist põgeneda.

USA sõjavägi on evakueerinud ligi 6000 inimest, nii Ühendriikide kodanikke kui liitlasvägedega koostööd teinud afgaane.

Massoudi sõnul on Taliban ohtlik ka väljaspool Afganistani piire. Ta hoiatab, et Talibani juhtimisel saab Afganistanist taas radikaalse islami kese, kust hakatakse sepitsema vandenõusid demokraatia vastu.

Massoud kinnitab, et tema võitlejad on valmis ees ootavaks konfliktiks, kuid vajavad Ameerika abi.

Taliban on pärast võimu ülevõtmist uhkustanud hiiglaslike relvavarudega, mis on Afganistani sõjaväelt ära võetud. Enamiku relvastusest on valitsusväed saanud USA-lt.

Massoud rõhutab, et USA-l ja Afganistanil on olnud 20 aastat ühised ideaalid ja pürgimused, ta palub Washingtonil jätkata toetust võitlusele vabaduse nimel ja mitte jätta afgaane Talibani meelevalda.

"Teie olete ainus lootus, mis meile on jäänud," seisab kirjas.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: