Tootjahinnad kasvasid juulis aastaga ligi 15 protsenti

Puidutööstus.
Puidutööstus. Autor/allikas: Margus Muld/ERR

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2021. aasta juulis võrreldes juuniga neli protsenti, võrreldes eelmise aasta juuliga aga koguni 14,8 protsenti.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit nii juuni kui ka eelmise aasta juuliga võrreldes enim hinnatõus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises. "Eelmise aasta juuliga võrreldes tõusid puidutööstussektori hinnad 31,8 protsenti," ütles Šokman.

Puidutöötlemise ja puittoodete tootmise hinnatõusule lisaks mõjutas indeksit oluliselt ka elektrienergia ning metalltoodete hindade kallinemine, seda võrreldes nii juuni kui ka eelmise aasta juuliga.

Ekspordihinnaindeks suurenes juulis võrreldes juuniga 2,3 protsenti, seejuures on indeks nüüd kasvanud kümnendat kuud järjest. Hinnad tõusid enim elektrienergia, puittoodete ning paberi ja pabertoodete tootmises. Hinnad langesid kõige rohkem rõiva-, elektroonikaseadmete ning tekstiilitootmises. 

Võrreldes 2020. aasta sama kuuga suurenes ekspordihinnaindeks 14,9 protsenti.

Impordihinnaindeks kasvas juulis võrreldes eelneva kuuga 2,3 protsenti, kasvades kaheksandat kuud järjest. Kõige rohkem tõusid hinnad elektrienergia, mäetööstuse ja puittoodete tootmises. Suurim hinnalangus sai osaks jalatsitootmisele, põllumajandussaadustele ja rõivatootmisele.

Võrreldes eelmise aasta juuliga suurenes impordihinnaindeks 14,2 protsenti.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: