Keskerakond alustas allkirjade kogumist presidendi otsevalimiseks

Presidendi kantselei
Presidendi kantselei Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon alustas allkirjade kogumist Vabariigi Presidendi otsevalimiste seaduseelnõule.

Eelnõu kohaselt on presidendikandidaadi ülesseadmise õigus vähemalt 10 000 hääleõiguslikul Eesti kodanikul.

Keskerakonna fraktsiooni esimehe Jaanus Karilaidi sõnul on Keskerakond olnud aastaid seisukohal, et rahvale tuleb anda võimalus presidenti otse valida ning käesolev valimisprotsess on seda veendumust vaid süvendanud.

"Oleme veendunud, et rahva poolt valitud president tunnetab paremini riigijuhile pandud ootusi. Aeg, mil president ainult erakondade tasemel kokku lepitakse, peab jääma möödanikku," ütles Karilaid, lisades, et praegune valimiskord ei soosi avalikku kampaaniat ega laiapõhjalisi arutelusid.

"Presidendikandidaadid tuleb esitada oluliselt varem, et näeksime tõsist debatti Eesti sõlmprobleemide ja tulevikusihtide üle. Presidendikandidaadid avaldaksid arvamuslugusid, annaksid intervjuusid ning osaleksid väitlustel ja rahvakohtumistel kõikjal Eestis."

Keskerakonna eelnõu järgi algaks kandidaatide registreerimiseks esitamine 60. päeval enne valimispäeva ning registreerimiseks esitamine lõppeks valimispäevale eelneval 40. päeval.

Valituks tunnistataks kandidaat, kelle poolt on antud üle poole hääletamisest osavõtnute häältest. Kui ükski kandidaat ei saa nõutavat häälteenamust, viiakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel läbi teine hääletusvoor. Kui esimeses hääletusvoorus kogub häälte arvult teise tulemuse mitu kandidaati, pääseb teise vooru võrdse arvu hääli kogunud kandidaatidest vanim. Teises hääletusvoorus tunnistatakse valituks kandidaat, kelle poolt anti enim hääli.

Eelnõu annab Keskerakonna fraktsioon menetlusse sügisistungjärgu alguses.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: