Taanis algas kohtuistung pagulasperesid lahutanud endise ministri üle

Inger Stoejberg kohtumaja ees.
Inger Stoejberg kohtumaja ees. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Taani kohus vaeb, kas endise ministri Inger Stoejbergi otsus lahutada varjupaika palunud perekonnad oli seaduslik. See on teine kord viimase saja aasta jooksul, kui süüpingis on minister.

Endist välis-ja integratsiooniministrit Stoejbergi süüdistatakse ministri vastutuse seaduse rikkumises, kui ta käskis 2016. aastal 10 kuu jooksul Taani immigratsiooniametil lahutada kõik varjupaika paluvad perekonnad, kus üks abielupool oli veel alaealine ehk alla 18-aastane. Selliseid paare saabus Taani 23.

Paare lahutades oli Stoejberg süüdistuse kohaselt otseselt vastutav Euroopa inimõiguste konventsiooni ja lapse õiguste konventsiooni rikkumise eest. Need hõlmavad austust eraelu puutumatusele ja pereelule, nagu ka nõudeid poolte individuaalsele ärakuulamisele ja põhjendatud otsustele. Nii riigi ombudsman kui ka uurimiseks loodud erikomisjon jõudsid järeldusele, et lahutamised olid ebaseaduslikud.

Minister ise ütleb, et ta püüdis tüdrukuid kaitsta ja võidelda laste abielude vastu.

Muude Stoejbergi kasutusele võetud meetmete hulgas oli varjupaigataotlejatelt väärisesemete konfiskeerimine ja plaan saata välisriigi kurjategijad asustamata Läänemere saarele.

Aastatel 2015–2019 töötas Stoejberg Taani immigratsiooniministrina, kus tema järelevalve all kehtestati üle 100 uue piirangu. 50. uue sisserändepiirangu kehtestamist tähistas ta suurejooneliselt tordiga.

Kohtuprotsess kestab tõenäoliselt detsembrini. Süüdimõistmise korral võib Stoejbergi oodata rahatrahv või võimalik vangistus.

Taanis on Stoejberg aga poliitiline raskekaallane. Tema tegevuses on trumpilikke elemente. Kohtuprotsessi eel käivitas ta sel nädalal tasulise veebisaidi, mis pakub eksklusiivseid videoid ja iganädalasi uudiskirju koos tema vaadetega tema "poliitilisele võitlusele Taani väärtuste eest". Ta oli soovinud ka kohtuprotsessi televisioonis üle kanda.

Soejberg ütles pärast istungipäeva, et pole siiani teinud midagi ebaseaduslikku. "Paljud tüdrukud, kes Taani tulid, olid rasestunud enne 15-aastaseks saamist. Pean ütlema, et olen nendele tüdrukutele palju mõelnud," rääkis Stoejberg ajakirjanikele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: