Uus-Meremaal lasi politsei maha ostukeskuses inimesi rünnanud mehe

{{1630648680000 | amCalendar}}
Auckland.
Auckland. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Uus-Meremaa politsei lasi maha mehe, kes oli reedel Aucklandi ostukeskuses haavanud kuut inimest, pannes hirmutatud rahvahulga väljapääsude suunas põgenema.

Kiirabi teatel viidi kuus inimest haiglasse, neist kolme seisund on raske.

Minuti jooksul sai kuus inimest haavata, siis avas politsei tule. Kuue kannatanu vigastused on eluohtlikud.

Uus-Meremaa peaminister: pussitamine ostukeskuses oli terrorirünnak

ISIS-ega seotud terrorist pussitas reedel Aucklandi ostukeskuses kuut inimest, enne kui politsei ta maha lasi, kinnitas Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern.

"See, mis täna juhtus, oli põlastusväärne, oli vaenulik ja oli väär," ütles peaminister, kelle sõnul korraldas rünnaku 2011. aastal Uus-Meremaale asunud Sri Lanka kodanik. 

Ardern ütles, et  2011. aastal Uus-Meremaale asunud Sri Lanka kodanik sisenes Aucklandi äärelinna ostukeskusesse, haaras vitriinist noa ja hakkas inimesi pussitama.

Rünnak äratas ellu valusad mälestused 2019. aasta märtsikuisest Christchurchi mošeetulistamisest, Uus-Meremaa rängimast terroriaktist, milles valgete ülimust kuulutav mees lasi maha 51 moslemit ja haavas veel 40.

"See, mis täna juhtus, oli põlastusväärne, oli vaenulik ja oli väär," ütles peaminister Aucklandi rünnaku kohta. "Seda tegi inimene, mitte usk, kultuur ega rahvus. Ainult tema üksi kannab nende tegude eest vastutust."

Ründaja motiivideks nimetas peaminister vägivaldset ideoloogiat ja Islamiriigi eeskuju.

Ardern ütles, et ei saa ründajast kuigi palju rääkida, sest ta on olnud varem kohtu ees ja tema kohta andmete avaldamine on kohtu korraldusel keelatud. Valitsus püüab saavutada selle korralduse tühistamist, et üldsust juhtunu asjaoludest teavitada, lisas peaminister.

Ardern ütles vaid, et mees oli vangis, kuid vabastati, sest tema kinnipidamiseks ei olnud juriidilist alust.

Peaministrile teeb iseäranis muret asjaolu, et terroriohtlikuna teada isikul õnnestus kõigest hoolimata rünnak korraldada.

Politseikomissar Andrew Coster ütles, et võimud on veendunud, et mees tegutses üksi ja enam ühiskonnale ohtu ei ole.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: