Biden andis korralduse avalikustada salastatud 9/11 dokumendid

11. septembri terrorirünnakut mälestav valgussammas New Yorgis kaksiktornide endises asukohas.
11. septembri terrorirünnakut mälestav valgussammas New Yorgis kaksiktornide endises asukohas. Autor/allikas: GETTY IMAGES NORTH AMERICA

USA president Joe Biden andis reedel korralduse järgmise kuue kuu jooksul kustutada salastatus seni veel salastatud dokumentidelt, mis käsitlevad 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute uurimist.

Biden reageeris sellega Al-Qaeda terrorirünnakutes hukkunud inimeste perekondade survele.

Hukkunute lähedased on pikka aega väitnud, et salastatud dokumendid võivad sisaldada tõendeid, et USA lähedasel liitlasel Saudi Araabia valitsusel oli sidemed lennukikaaperdajatega, kes ründasid Maailma Kaubanduskeskust New Yorgis ja Pentagoni Washingtonis.

Bideni sõnul allkirjastas ta reedel täitevkorralduse, millega justiitsministeerium ja teised asjaga seotud agentuurid juhiksid salastatuse kustutamist dokumentidelt, mis on seotud Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) 11. septembri sündmuste uurimistega. Salastatuse kustutamine peab aset leidma järgmise kuue kuu jooksul, rõhutas ta.

Biden astus selle sammu vahetult enne rünnakute 20. aastapäeva.

Ametlik 9/11 komisjon, mille moodustas kongress, leidis, et "ei ole tõendeid, et Saudi valitsus institutsioonina või kõrged Saudi ametnikud personaalselt rahastasid" Al-Qaedat.

Mõned on tõlgendanud sellist sõnastust kui vihjet, et madalama astme Saudi tegelastel võis olla selles roll.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: