Montenegros avaldatakse meelt õigeusu kiriku uue juhi vastu

Foto: SCANPIX/AFP/Savo Prelevic

Montenegros kestavad ulatuslikud meeleavaldused seoses Serbia õigeusu kiriku kohaliku juhi, metropoliit Joanikije ametisse astumisega. Meeleavaldajate sõnul on kirik politiseeritud ning esindab Montenegros Serbia huve. President Milo Djukanovic nimetas metropoliidi ametisse astumist häbiväärseks.

Montenegro iseseisvus suhteliselt hiljuti, 2006. aastal ja riigi suurimaks kirikuks jäi Serbia õigeusu kirik, sest montenegrolased lootsid, et kirik poliitikasse ei sekku. Montenegrolaste meelehärmiks on Serbia õigeusu kirik aga pidevalt serbiameelset joont ajanud.

Nüüd aga on riigis võimul ka serbiameelseks peetav valitsus, keda süüdistatakse liiga tihedates sidemetes kõnealuse kirikuga.

Kolmandik Montenegro elanikest peab ennast serblasteks ning suur osa neist ei tunnusta Montenegro iseseisvust. Just seda seltskonda õhutab tagant ka pühapäeval uue metropoliidi ametisse õnnistanud Serbia õigeusu kirik. Ülejäänud kahe kolmandiku hulgas kütab selline tegevus kirgi, mis inimesed metropoliiditrooni asukohas, Cetinje linnas tänavaile tõi, kus politsei neid pisargaasi ja kumminuiadega laiali ajas.

"Minu kodulinna Cetinje, Montenegro sümboli, on täna vallutanud mingid usuhullud. Ma austan kõiki usklikke, kuid usuhullud on ohuks tervele tsivilisatsioonile ja ühiskonnale kui sellisele," ütles Cetinje elanik Stevo Popovic.

Cetinjes meelt avaldanud Dragan Rabrenovic lausus, et vaatamata uue kirikujuhi ametisse astumisele ei ole tegu kaotusega tema vastaste jaoks. "Juhtunu muudab meid üksnes tugevamaks võitluses valitseva režiimi ja kirikliku fašistliku jõu, Serbia õigeusu kiriku vastu," ütles ta.

Politsei tegevusega polnud rahul ka president Djukanovic, kelle sõnul vastutab politseivägivalla eest praegune valitsus. Ametisse astunud metropoliidi jaoks ei jätkunud presidendil ühtegi head sõna.

"Ainult oma väärikuse täielikult minetanud indiviid võib lubada lasta ennast sellisel viisil kopterisse peitunult ja kuulivestiga kaitstult vedada Montenegro pealinnast Cetinje kloostrisse ja sedamoodi häbistada Püha Peetruse aujärge Cetinjes," lausus Djukanovic.

Olukorda tõttas rahustama vastne metropoliit ise, kelle sõnul on lõhed rahva hulgas kunstlikult tekitatud ning nende silumise kavatseb kirikujuht kindlalt ette võtta, kuid selleks kulub palju aega.

Ka Serbia president Aleksandar Vucic kinnitas, et Serbial pole Montenegrole mingeid nõudmisi, vaid soovitakse ainult kõige lähemaid ja sõbralikumaid suhteid.

Praeguse metropoliidi eelkäija Amfilohije oli veendunud koroonaskeptik, paraku just see haigus ta hauda viis.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: