California hääletas kuberneri tagasikutsumise vastu

{{1631680860000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

USA California osariigi demokraadist kuberner Gavin Newsom tõrjus vabariiklaste algatatud tagasikutsumisalgatuse.

Newsom võitis tema tagasikutsumiseks algatatud hääletuse küllaltki ülekaalukalt. Nii CNN, NBC kui ka Fox News kinnitasid, et enam kui 60-protsendilise osaluse juures suutis kuberner tagada umbes kahekolmandikulise toetuse ametis jätkamiseks.

Lõplikud tulemused võivad aga selguda alles paari päeva pärast, sest paljud inimesed hääletasid posti teel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma olen tänulik miljonitele ja miljonitele California elanikele, kes kasutasid oma hääleõigust," ütles Newsom.

Newsom reageeris koroonataudi algusele Californias kiirete sulgemismeetmetega, millest ta ise kinni ei pidanud. Ta pälvis kriitikat, sest ettevõtjad polnud piirangutega rahul ning koolilaste vanemad pahandasid, kui lapsed pidid koju jääma. 

Newsomi pearivaal oli 69-aastane mustanahaline raadiohääl Larry Elder.

"Kuberner Gavin Newsom istus French Laundry restoranis koos lobistidega, kes toetasid ta kampaaniat, ja inimestega, kes koostasid korraldused, mida nad rikkusid, kui ei kandnud maske ega hoidnud suhtlusvahemaad samal ajal käskides teil seda teha," kommenteeris Elder

Viiruse delta tüve levik sundis aga paljusid valijaid taas kurssi muutma. Lisaks kulutas kuberner miljoneid dollareid reklaamidele, milles kutsuti tema peamist vastaskandidaati Larry Elderit teadust eiravaks Donald Trumpi klooniks.

"Gavin Newsom ütles, et peale tema kavatsevad kõik teised vaktsiini- ja maskikohustusest loobuda ja inimesed kartsid, et koroona tapab nad kõik.
See oli kingitus Gavin Newsomile," ütles California osariigi demokraadist kubernerikandidaat Kevin Paffrath.

President Joe Biden lendas esmaspäeval Californiasse, et oma kaasdemokraadile toetust avaldada ja hoiatada valijaid Trumpi laadse kuberneri eest, kui Newsom tagandatakse.

"Te kas jätate Gavin Newsomi oma kuberneriks või saate Donald Trumpi," ütles Biden Long Beachil. "Valik peaks täiesti selge olema."

Tagandamishääletuse, mis on läinud osariigile maksma 280 miljonit dollarit, algatasid maskikohustuse ja koroonapiirangute pärast pahased vabariiklased.

Californias elab umbes 40 miljonit inimest.

Osariigi ajaloos leidis ainus edukas kuberneri tagasikutsumine aset 2003. aastal ja see tõi ametisse näitleja Arnold Schwarzeneggeri.

Toimetaja: Merili Nael, Maria-Ann Rohemäe

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: