Usbekistani presidendi sugulane sai riigifondist 161 miljonit dollarit

Usbekistani president Šavkat Mirzijojev
Usbekistani president Šavkat Mirzijojev Autor/allikas: SCANPIX/AP

Raadio Vaba Euroopa veebilehe Rferl uuringu kohaselt sai Usbekistani presidendi Šavkat Mirzijojevi sugulasele kuuluv ettevõte riiklikust investeerimisfondist 161 miljonit dollarit.

"Orient Group, mis kuulub Mirzijojevi sugulasele Oybek Umarovile, sai raha läbi Usbekistani ja Omaani investeerimisfondi (UOIC)," väitis uuring. 

UOIC-i põhikapitalist kuulub 75 protsenti Omaani valitsusele. Ülejäänud 25 protsenti aga kuulub Usbekistani riiklikule investeerimisfondile. 

UOIC-i veebilehe andmetel on fondi kapital 25 miljardit dollarit. Fondi eesmärk on arendada Usbekistani põllumajandust ja parandada kodanike heaolu. 

"UOIC investeeris aastatel 2016-2020 161 miljonit dollarit ettevõtetesse, mis kuuluvad Orient Groupi. See oli 86 protsenti kõigist UOIC investeeringutest" teatas uuring. 

Orient Group koosneb vähemalt 58 ettevõttest. Kontserni kuuluvad pangad, ehitusfirmad ja jalgpalliklubi. 

Umarov on Otabek Umarovi noorem vend. Otabek Umarov on abielus presidendi tütre Shahnozaga.

Uuringu kohaselt teadis ka Usbekistani president, et UOIC rahastab Orient Groupi. Seaduse kohaselt peab president allkirjastama kõik UOIC tehingud. 

Umarovi vanem vend abiellus Mirzijojevi tütrega 2007. aastal. Siis oli Mirzijojev veel peaminister. 2007. aastal sai alguse ka Umarovi tähelend Usbekistani ärimaailmas. Varem oli ta väikeettevõtjast talunik. 

2010. aastal sai Oybek Umarov ühe riigi suurima erapanga osanikuks. Ta oli siis ainult 24-aastane. 

Oybek Umarovi varandus hakkas veelgi kiiremini kasvama kui Mirzijojev sai 2016. aastal Usbekistani presidendiks. 

Oybek Umarov hoiab siiski avalikkuse ees madalat profiili. Tal pole jälge sotsiaalmeedias ja Rferi päringule ta ei vastanud. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: