Baieri liidumaa juht kritiseeris sooneutraalse keele nõuet

Markus Söder
Markus Söder Autor/allikas: SCANPIX/imago images/Arnulf Hettrich

Saksamaa lõunaosas asuva Baieri liidumaa juht Markus Söder kritiseeris ülikoole, mis nõuavad oma töötajatelt ja üliõpilastelt sooneutraalset keelt.

Saksa keeles on töökohtade kirjeldamiseks mehelikud ja naiselikud terminid. Praktikas kasutavad inimesed tavaliselt meessoo artiklit, kui nad viitavad ametile üldiselt. Sellest maskuliinseks nimetatavast kokkuleppest on saanud kultuuriline lahinguväli.

Üheksa Edela-Saksamaa ülikooli koostasid augustis juhised, kus hoiatasid, et meessoost eesliiteid ei tohi kasutada meeste või naiste rühmadele viitamisel.

Söder käskis läbi vaadata akadeemilised juhised.

"Baieri on vaba riik. Igaüks võib keelt kasutada nii, nagu tahab. Igaüks peaks siiski keelt tundma ja austama," ütles Söder. 

Söderi sõnul ei tohiks õppejõud karistada üliõpilasi, kes ei kasuta uusi soolisi termineid. "Inimesed peaksid saama jätkuvalt öelda "ema ja isa". Me ei peaks ütlema vanem number üks ja vanem number kaks. Mina näiteks ei taha, et minu lapsed mind lapsevanemana kõnetaksid," ütles Söder.  

Soolise võrdõiguslikkuse raames nõuavad tänapäeval paljud Saksamaa institutsioonid, et tuleb kasutada sooneutraalset keelt. Konservatiivsed sakslased leiavad, et sooneutraalsuse nõue muudab keele kohmakaks.

Viimastel aastatel on Saksamaa poliitikuil sageli probleeme ette tulnud, kui nad on üritanud kohaneda liberaalsema ajastu keelenõuetega. Selle käigus kasutavad nad eksootilisi hübriidväljendeid, mis ühendavad mehelikku ja naiselikku artiklit tärnide, kald- või alakriipsudega.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: