Migrandid on USA-Mehhiko piirile tekkinud laagritest lahkunud

USA-st Mehhikosse naasnud migrandid.
USA-st Mehhikosse naasnud migrandid. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Go Nakamura

Peaaegu kõik peamiselt Haiti päritolu migrandid, kes olid kogunenud laagritesse kummalgi pool USA-Mehhiko piiri, on sealt lahkunud, lõpetades seni suurima piirikriisi president Joe Bideni administratsiooni ajal.

Mehhiko poolel Ciudad Acunas nägi AFP migrante oma asju pakkimas ja neid varjupaikadesse viivatesse kaubikutesse asumas pärast seda, kui Mehhiko valitsusega oli saavutatud kokkulepe. 

Umbes 2000 inimest on saadetud Haitile tagasi 17 väljasaatmislennuga, ütles USA sisejulgeolekuminister Alejandro Mayorkas, samas kui teised on viidud piiriäärsetesse migratsioonikeskustesse. Mayorkase sõnul saadetakse ka neist paljud tagasi. 

Ministri sõnul on 8000 inimest naasnud vabatahtlikult Mehhikosse. Immigratsioonikohtunikel tuleb läbi vaadata 12 400 inimese juhtumid ning veel 5000 osas tehakse otsus, kas nad saadetakse välja või mitte.

Ümberpaigutamisotsus tuli mõni tund pärast seda, kui Mehhiko president Andres Manuel Lopez Obrador oli teatanud, et ei taha lasta muuta oma riiki migrandilaagriks.

Vaatamata laagrite tühjenemisele jõudsid mõned haitilased reedel USA linna Monterreysse.

Tuhandete haitilaste järsk saabumine läbi Ladina-Ameerika USA piirile valmistas president Bideni administratsioonile korralikku peavalu. 

Näiteks ilmusid ajakirjandusse fotod ja videod, mis viitasid ebaseaduslike piiriületajate väärkohtlemisele hobustel liikuvate piirivalvurite poolt. Seepeale teatas Mayorkas neljapäeval kodanikuõiguste juhtidele, et ei kasuta enam Del Rio piirialal hobuseid.

Samuti astus USA erisaadik Haitis neljapäeval tagasi ja mõistis hukka Bideni valitsuse otsuse Haiti migrandid kodumaale tagasi saata.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: