Kolme parlamendierakonna juhid nõuavad Kallaselt Kiige tagandamist

{{1632812400000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Indrek Saar, Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ja EKRE esimees Martin Helme nõuavad peaminister Kaja Kallasele saadetud ühises kirjas, et valitsusjuht vabastaks ametist tervise- ja tööminister Tanel Kiige.

"Koroonakriisi tulemuslik juhtimine on Eesti lähiaja olulisim ülesanne. Tervise- ja tööminister Tanel Kiige juhtimisel on riik teinud palju jämedaid vigu, mistõttu puudub enamikul riigikogus esindatud erakondadest tänaseks kindlus, et lähikuudel langetatakse eesseisvate epideemiatõrje valikute puhul õiged ja asjakohased otsused. Ühtlasi puudub meil usaldus, et minister Kiik suudab langetatud otsuseid reaalselt ellu viia. Halva juhtimise katastroofilisi tulemusi nägime kevadel, teist korda ei saa Eesti seda endale lubada. Sellest tulenevalt esitame teile nõude vabastada ametist tervise- ja tööminister Tanel Kiik," märgivad kolme erakonna liidrid Kallasele läkitatud kirjas.

Nad toovad välja, et Kiige juhtimisel on Eestis vaktsineerimisest kujunenud ebaõnnestumiste rida. "Halvasti oli korraldatud vaktsiinide tarnimine. Tema haldusala hiilgas eliitvaktsineerimistega. Tema vastutusel on külmlao kobarkäkk. Vaktsineerimiskorraldust on korduvalt ümber tehtud, selleks on palgatud erijuhte, kuid ilma erilise kasuta. Kõige selle tulemusel on vähenenud ühiskonna valmidus vaktsineerida ja usaldus vaktsineerimise suhtes," seisab Stenbocki majja saadetud kirjas. 

"Läheme sügisele vastu kasvutrendis koroonaviiruse levikuga. Kogemus näitab, et talve lähenedes tõuseb nakatumine taas. Eesti ei saa endale lubada, et kolmanda laine ajal on valdkonna eest vastutavaks ministriks inimene, kes on koroonakriisi lahendamisel täielikult ebaõnnestunud. Kutsume Teid, lugupeetud peaminister, üles tunnistama, et kujunenud olukorras ei ole süüdi ainult ametnikud, vaid vastutust kannavad ka poliitikud, eelkõige koroonakriisi algusest ametis olev Tanel Kiik. Teil on võimalus lõpetada see ühiskonnale ääretult kahjulik olukord ja teha presidendile ettepanek tervise-ja tööminister Tanel Kiige ametist vabastamise kohta," tõdevad erakondade juhid.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles ERR-ile, et umbusaldamise kohta veel opositsioonierakondade vahel kokkulepet ei ole, aga vajadusel ei ole keeruline umbusaldusavalduse tekstis üksmeelele jõuda.

"Ootame ära, milline on peaministri reaktsioon," ütles Seeder.

"Üldine hoiak, mis puudutab Kiige tegevust, on opositsioonierakondadel ühesugune. Küllap see teksti osa on võimalik kokku leppida," sõnas Seeder.

Sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaid märkis, et kiri peaministrile ei tähenda, et umbusaldusavalduse tekstis ei saadud kokkuleppele. "Antud olukorras on kõigiti õige anda peaministrile võimalus ise teha muudatusi juhtimises. Kui peaminister neid muudatusi teha ei saa, siis järgmise sammuna tuleb muidugi kaaluda ka umbusaldamist riigikogu poolt," kirjutas Kaljulaid sotsiaalmeedias.

"Aktuaalne kaamera" küsis Martin Helmelt, kuidas EKRE saaks madala vaktsineerituse tõttu Tanel Kiike umbusaldada, kui nende seas on vaktsineerimisvastaseid.

"Meie erakonnas, meie fraktsioonis ei ole inimest, kes arvab, et Tanel Kiik sobib oma ametisse. Need etteheited - kui me räägime nüüd sellest kirjast, siis umbusalduse tekst võib olla ju sellest kirjast ka veidi erinev, ehkki põhiteemad on kindlasti samad. Meie põhietteheide on ikkagi see, et Tanel Kiik lihtsalt ei saa oma tööga hakkama," ütles Helme.

Tema sõnul ei saanud Kiik hakkama ka vaktsineerimise korraldamisega neile, kes seda soovisid.

Kiik: opositsioon võiks aidata vaktsineerimist edendada

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles "Aktuaalsele kaamerale", et opositsioon püüab oma kirjaga kohalike valimiste eel poliitilisi punkte võtta.

"Ma arvan siiralt, et kui opositsioonierakonnad paneksid kas või poole sellest energiast ja ajast, mis neil kulub minu kangutamisele, hoopis vaktsineerimise toetamiseks, edendamiseks, siis me saavutaksime juba õige pea vajaliku kaitstuse taseme ning saaksime ka ühiskonna piiranguid järk-järgult leevendada," rääkis Kiik.

Ta ütles, et kolmandik täiskasvanuid kõhkleb või on vaktsineerimise vastu ja nende veenmisele saaksid tema sõnul kõik erakonnad panustada.

Reformierakonna fraktsiooni eesimees Mart Võrklaev ütles, et kohustused koroonakriisi pärast peaks olema kõigil ühised, mitte nii, et ühelt poolt oodatakse kõrgemaid vaktsineerimisnumbreid, teisalt seatakse vaktsineerimine kahtluse alla.

"Eks me räägime ikkagi EKRE fraktsioonist, sest seal on ju mitmeid inimesi, kes avalikult seavad vaktsineerimise tõhususe kahtluse alla, tegelikult levitatakse libauudiseid erinevatest juhtumitest, mida ei ole juhtunud ja tegelikult hirmutatakse inimesi," kommenteeris ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Tiina Jaakson, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: