Õiguskantsler: karusloomade farmide keeld on põhiseaduspärane

Õiguskantsleri kantselei
Õiguskantsleri kantselei Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Õiguskantsler Ülle Madise märkis arupärimisele vastates, et karusloomade farmide keeld on põhiseaduspärane.

Karusloomafarmide keelamise põhiseaduspärasust palus õiguskantsleril hinnata advikaat Taivo Ruus.

"Põhiseadus ei nõua ega välista karusloomakasvatuse keelamist. Riigikogu saab selles küsimuses otsustada vastavalt sellele, milliste hoiakutega valijate esindajad on riigikogus enamuses," vastas Madise.

"Põhiseaduslikkuse järelevalve kontekstis saab praegusel juhul hinnata vaid seda, kas eetilistel väärtushinnangutel põhinev keeld on nii vormi kui ka sisu poolest põhiseadusega kooskõlas. Loomadele põhjendamatute kannatuste tekitamise keeld on Eesti õiguskorraga kooskõlas," märkis Madise.

"Kui karusloomapidamise ainus eesmärk on saada karusnahka, mis ei ole inimese eluks vajalik ja mida saab asendada muude materjalidega, on loomadele kannatuste põhjustamine põhjendamatu. Seejuures ei saa määravaks olla väärtushinnangute põhjendamise kvaliteet. Kõik võimalikud argumendid ei pruugi olla eelnõu menetluses esile toodud ning mõnda hinnangut võib olla võimalik põhjendada ka teisiti," lisas ta.

Õiguskantsleri sõnul piiratakse selle seadusega piiratakse mitut põhiõigust: õigust valida tegevusala, ettevõtlusvabadust ja omandipõhiõigust, aga põhiseadus lubab neid põhiõigusi piirata, kui selleks on kaalukas õiguspärane eesmärk ja piirangud on proportsionaalsed.

"Praegusel juhul on olemas õiguspärane eesmärk ning kehtestatud keeldu ei ole alust pidada meelevaldseks. Põhiõiguste piirangut tasakaalustab ka üleminekuaeg ja võimalus nõuda kehtestatud piiranguga kaasnenud kahju hüvitamist. Järelikult sisulist vastuolu põhiseadusega ei ole," kinnitas Madise.

Madise hindas keelu sobivust, vajalikkust ja mõõdukust. "Kuigi mõne keeldu õigustava eesmärgi võiks saavutada ka leebemate meetmetega − näiteks
regulatsiooni täpsustades ja karusloomapidamise nõudeid karmistades −, on kõiki eesmärke ja asjaolusid kogumis arvestades karusloomade kasvatamise keeld sobiv, vajalik ja mõõdukas," märkis Madise.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: