Leht: EL kaalub sõjalise väljaõppemissiooni käivitamist Ukrainas

Eesti president Kersti Kaljulaid on Ukraina toetuseks korduvalt külastanud sealset konfliktipiirkonda.
Eesti president Kersti Kaljulaid on Ukraina toetuseks korduvalt külastanud sealset konfliktipiirkonda. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Liidus kaalutakse Ukraina toetamiseks seal sõjalise väljaõppemissiooni käivitamist. Idee suurimate toetajate seas on ka Eesti, kirjutab Saksa ajaleht Welt am Sonntag.

Lehe andmeil on Euroopa Liidu välisteenistus (EEAS) esitanud sellise ettepaneku ühes oma töödokumendis, vahendas Deutsche Welle. "Missioon oleks solidaarsusavalduseks Ukrainale, mis seisab vastakuti Venemaa jätkuva sõjalise aktiivsusega oma piiril ning Krimmi ebaseadusliku annekteerimisega," tsiteeris ajaleht EL-i sisedokumenti.

Lisaks sõjaväelaste väljaõppemissioonile pakuti dokumendis muude Ukraina toetamise võimalustena välja ka näiteks juba 2014. aastast toimiva Euroopa Liidu tsiviilmissiooni laiendamist ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika valdkonnas, mille eesmärk on aidata Ukraina ametivõimudel tsiviiljulgeolekusektori reformimisel.

Welt am Sonntagi andmeil arutati EEAS-i ettepanekuid hiljuti EL-i riikide esindajatest koosnevas poliitika- ja julgeolekukomitees (PSC) ning lehe kinnitusel toetavad uue missiooni käivitamist eriti tugevalt Eesti, Läti ja Leedu, aga ka Poola, Rumeenia, Slovakkia, Rootsi ja Soome.

Ukraina sise ja kaitseminister küsisid juba juulis Euroopa Liidu välispoliitikajuhile Josep Borrellile saadetud kirjas sõjalise väljaõppemissiooni käivitamist, lisas Deutsche Welle.

Sõjaline konflikt Ukraina idapiiril Venemaa toetatud separatistide ning Ukraina relvajõudude vahel kestab juba seitsmendat aastat ning selles on hukkunud 13 000 inimest. Sel aastal on tulevahetustes hukkunud 54 Ukraina sõjaväelast.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: