Iraagis algasid parlamendivalimised

Iraagi mees valimisjaoskonnas Bagdadis Sadri linnaosas.
Iraagi mees valimisjaoskonnas Bagdadis Sadri linnaosas. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Iraagis avasid pühapäeval uksed valimisjaoskonnad, et viia vastutulekuna 2019. aastal alguse saanud protestiliikumisele kavandatust aasta varem läbi parlamendivalimised.

Protestid said alguse rahulolematusest korruptsiooni ja puudulike avalike teenustega.

Vaatlejate hinnangul jääb valimisosalus siiski madalaks, sest paljud boikoteerivad valimisi. Võitu ennustatakse populistist mõjukale šiiavaimulikule Moqtada Sadrile.

Valimisjaoskonnad on kohaliku aja järgi avatud kuni kella kuueni õhtul ja esialgseid tulemusi võib oodata 24 tunni jooksul pärast seda.

"Tulin hääletama, et muuta riik paremaks ja praegused ebakompetentsed juhid välja vahetada," ütles 39-aastane Jimand Khalil, kes ühena esimestest oma sedeli kasti lasi.

Julgeolekukontroll on pealinna valimisjaoskondades tihe, inimesed otsitakse valimisjaoskonda tulekul kaks korda läbi.

Lennujaamad üle Iraagi on kuni esmaspäeva hommikuni suletud. Ehkki valitsus kuulutas Islamiriigi alistatuks juba 2017. aasta lõpus, võivad džihadistide rakukesed tänini terrorirünnakuid korraldada.

Peaminister Mustafa al-Kadhemi hääletab Bagdadi kindlustatud rohelises tsoonis. "Tulge välja ja hääletage, muutke oma olukorda Iraagi ja iseenda tuleviku nimel," ärgitas ta inimesi. 

Khademi poliitiline tulevik sõltub jõuvahekordadest ja vaatlejad pigem ei söanda selle kohta ennustusi teha.

Küll aga ennustatakse rekordmadalat osalust. Paljud valitsusvastased aktivistid on viimastel aastatel tapetud, röövitud või ära hirmutatud. Vägivallas süüdistatakse Iraani-meelseid šiiarühmitusi, millest osa on esindatud ka parlamendis.

"Iraagi elanikel peab olema kindlus hääletada, nagu nad soovivad, ilma surve, hirmutamise ja ähvardusteta," teatas ÜRO missioon Iraagis enne hääletuse algust tehtud avalduses.

Iraagi 329-liikmeline parlament valitakse uue ühemandaadilistel ringkondadel põhineva valimissüsteemi alusel. Eeldatavalt võib selline valimisviis nõrgestada seniseid, usulisel ja rahvuslikul kuuluvusel põhinevaid traditsioonilisi blokke.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: