Iraagi sadristid jätkavad parlamendis suurima rühmana

Iraagi vaimuliku Moqtada Sadri toetajad meelt avaldamas.
Iraagi vaimuliku Moqtada Sadri toetajad meelt avaldamas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Iraagi mõjuka šiiavaimuliku Moqtada Sadri toetajate sõnul jätkavad nad parlamendis pärast valimisi suurima rühmana.

"Ligikaudne arv on 73 kohta 329 kohast," ütles sadristide esindaja uudisteagentuurile AFP.

Valimiskomisjoni ametnik oli juba varem kinnitanud, et pühapäevaste valimiste esialgsed tulemused näitasid sadristide edu.

Iraagi üldvalimistel osales esialgsetel andmetel 41 protsenti hääleõiguslikest kodanikest, teatas valimiskomisjon. Valimiskomisjoni teatel osales valimistel üle üheksa miljoni Iraagi 25 miljonist hääleõiguslikest kodanikest. 

Vaatlejad prognoosisid juba ette madalat valimisaktiivsust sügava usaldamatuse tõttu poliitilise klassi vastu. See oli madalaim alates 2003. aastast, mil USA juhitud rünnakuga kukutati võimult diktaator Saddam Hussein.

"Tekkinud on üleüldine apaatia. Inimesed lihtsalt ei arva, et valimised on mingitmoodi olulised, sest midagi kunagi paremaks ei muutu," ütles Iraagi teadlane Sajad Jiyad.

Iraagi ennetähtaegsed parlamendivalimised olid järeleandmine valitsusvastastele meeleavaldajatele. Oktoobris 2019. aastal tulid kümned tuhanded korruptsioonist ja tööpuudusest raevunud inimesed tänavatele. Meeleavaldustega seotud vägivallas hukkus sadu inimesi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: