Reitingud: EKRE napp edu Reformierakonna ees püsib

EKRE juht Martin Helme päästjate meeleavaldusel
EKRE juht Martin Helme päästjate meeleavaldusel Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Nädalaga erakondade toetusreitingud märkimisväärselt ei muutunud ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) napp edu Reformierakonna ees püsib, selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti küsitlusest.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 24,8 protsenti, Reformierakonda 24,1 protsenti ja Keskerakonda 19,3 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Nädalaga toimunud muutused reitingutabelis jäid 0,4 protsendipunkti piiresse, seega ühegi erakonna toetus märkimisväärselt ei muutunud. Liidrikohal on EKRE, kelle edu Reformierakonna ees on 0,7 protsendipunkti. Kolmandal kohal olev Keskerakond jääb Reformierakonnast 4,8 protsendipunkti kaugusele. 

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 12,5 protsendiga, Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) üheksa protsendiga ning Isamaa 6,8 protsendiga.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 43,4 protsenti ja opositsioonierakondi 40,6 protsenti vastajatest.

Tartu Ülikooli teadur Martin Mölder märkis, et kui eelmisi nädalaid iseloomustas Reformierakonna toetuse kiire langus ja EKRE toetuse kiire kasv, siis sel nädalal on näha, et see trend on peatunud.

Viimasel küsitlusnädalal nelja nädala keskmisesse lisandunud tulemused näitavad, et Reformierakond parandas oluliselt oma positsiooni ning EKRE viimase nädala tulemus oli üle mitme nädala nende madalaim. "Kuid see kindlasti ei tähenda, et olukord nende kahe vahel oleks n-ö lahendatud. Pingeline heitlus EKRE ja Reformierakonna vahel kujuneb peagi otseselt ümber 2023. aasta riigikogu valimiste kampaaniaks," märkis Mölder. 

Ülejäänud erakondade positsioonides suuremaid muutusi ei näe.

"Keskerakonna toetus, mis on küll alates augusti algusest keskeltläbi kosunud, püsib alla 20 protsendi. Neile järgneva Eesti 200 reiting on alates suve algusest püsinud väga stabiilselt 10 ja 15 protsendi vahel. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna puhul näeme, et nende toetus on hetkel jäänud püsima napilt 10 protsendi alla. Ning Isamaa puhul tasub kindlasti ära märkida, et esimest korda alates koroonakriisile eelnenud ajast 2020. aasta alguses on nende toetus stabiilselt ja selgelt valimiskünnisest oluliselt kõrgemaks tõusnud. Viimastel nädalatel on Isamaa toetus olnud püsivalt umbes seitse protsenti või ainult natuke alla selle," andis Mölder ülevaate. 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: