Ettevõtete maksustamist mõjutab tulevikus aina enam ülemaailmne koostöö

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti ettevõtete tulumaksukoormus on Baltimaade kõrgeim, kuid Euroopa Liidu madalamate seas, selgub Arenguseire Keskuse lühiraportist. Raporti kohaselt hakkab tulevikus ettevõtete maksustamisel tooni andma riikide ühine püüdlus maksuaukude kaotamisel.

"Ettevõtete tulumaksustamise tulevikku mõjutavad riikide püüdlused maksureegleid ühtlustades vähendada võimalusi maksude optimeerimiseks. OECD hinnangul ulatub üleilmne ettevõtete maksutulu kaotus 86-210 miljardi euroni aastas," ütles Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits.

"Kui rahvusvahelised lepped hakkavad vähendama ettevõtete võimalusi maksude optimeerimisel, võib tulevikus kujuneda riikide konkurents maksumäärade osas senisest teravamakski," ütles Piirits.

Piiritsa sõnul tekitab arenenud riikides tulevikus survet ettevõtete tulumaksu tõusuks ka majanduse digitaliseerumine ja tööjõumaksude baasi ahenemine.

Tulevikus on Piiritsa sõnul valikukoht, kuidas riikide kulutusi rahastada. "Põhimõtteliselt ei pea maksustama tulu tingimata ettevõtete tasandil, kui eraisikute kapitalitulu ja vara suudetakse senisest tõhusamalt maksustada. Kui seda ei suudeta, langeb koormus ettevõtetele ja ettevõtete tulumaksu langetamise trend on ümber pöördumas," ütles Piirits.

Eestis on ettevõtete tulumaksu osakaal maksulaekumistest Euroopa madalaimate seas. "Samas on ettevõtete efektiivne tulumaksumäär Eestis Baltimaade kõrgeim. Eestis tasuti 2019. aastal ettevõtte tulumaksuna 9,6 protsenti ettevõtete kasumist," märkis Piirits.

"Samal ajal Lätis, kus on Eestile sarnane süsteem 20-protsendise maksumääraga ja maksuvabastusega jaotamata kasumile, laekus vaid 1,2 protsenti. Leedus oli 15-protsendise nominaalse maksumäära juures efektiivne määr ehk tegelik laekumine 6,6 protsenti ettevõtete kasumist," selgitas ta. 

Oluline muudatus ettevõtete tulumaksustamisel üleilmsel tasandil on OECD ja G20 eestvedamisel algatatud ja 2021. aasta juulis kokku lepitud minimaalselt 15-protsendiline üleilmne ettevõtete tulumaks, mis kehtib üle 750 miljoni eurose aastase müügituluga ettevõtetele.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: