Keskerakond tahab Tallinna koalitsioonipartneri leida sel nädalal

{{1634632080000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Keskerakond ei kiirusta Tallinna koalitsioonipartneri välja selgitamisega, kuid tahab seda teha veel selle nädala jooksul, ütles Keskerakonna esimees Jüri Ratas teisipäeva hommikul ERR-ile.

Ratas rääkis, et kolm erakonda on tänaseks teada andnud, et viie erakonna koalitsiooni Keskerakonna vastu Tallinnas ei tule.

"Eile (esmaspäeva - toim) õhtul arutasime erakonnakaaslastega, et Tallinna valimisvõit ja 38 mandaati tähendab seda, et peame olema valmis vastutust kandma. Nüüd tuleb välja selgitada, kes on see partner, kellega Keskerakond edasi läheb."

Keskerakonna esimees lisas, et partner tahetakse leida veel selle nädala jooksul.

"Siin tuleb rohkem mõelda, kui kiirustada üle jala. Aga venitama me ka ei hakka. Kindlasti peavad selle nädala jooksul asjad selged olema."

Ratas märkis, et jutt käib ühest partnerist, mitte enamast, kellega soovitakse koalitsioon teha.

"Tallinna puhul räägime me kahest erakonnast, kes peavad tegema koalitsioonilepingu neljaks aastaks. Loomulikult peavad selles sisalduma Keskerakonnale olulised põhimõtted, aga lepe peab arvestama ka võimaliku tulevase partneri põhimõtetega."

Küsimusele, kas pealinnas oleks parem või halvem, kui võimuliit oleks sama, mis Toompeal, kus Keskerakond valitseb koos Reformierakonnaga, vastas Ratas, et see seos pole nii oluline kui varem.

"See ei ole küsimus omaette. Küsimus on selles, kellega näeme kõige paremini seda, et suudame oma põhimõtteid koos rakendada. See saab olema meie partneriks. Üla- ja all-linna ühtne koalitsioon või erinevus, see täna enam nii suurt mõju ei oma, kui paarkümmend aastat tagasi."

Koostööd pole välistanud kolm erakonda

Koostööd Keskerakonnaga Tallinnas pole välistanud Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) ega Eesti 200.

SDE linnapeakandidaat Raimond Kaljulaid ütles "Aktuaalsele kaamerale", et lähtub võimalikel läbirääkimistel oma valimislubadustest.

"Kõige olulisem on programm, kõige olulisem on see, mida me oleme valijatele lubanud ja mille eest me seisame Tallinna linnas neli aastat sõltumata sellest, kas praegu avaneb võimalus saada linnavalitsusse või me oleme kõik neli aastat opositsioonis. Igal juhul me seisame samade küsimuste eest," rääkis ta.

Eesti 200 linnapeakandidaat Marek Reinaas ütles, et kui kutse tuleb, siis läheb Eesti 200 läbirääkimistele. Ta peab Eesti 200 pääsemist linnavalitsusse võimalikuks.

"Aga kas see teekond võiks olla palistatud suure hulga kompromissidega oma südametunnistuse vastu ja ka valijate ootuste vastu, siis see on ka selge, et see teekond on väga-väga ebatõenäoline," lisas Reinaas.

Läbirääkimiste laua taha istutakse ilmselt järgmisel nädalal.

"Tallinn suurima omavalitsusena ei saa jääda sellisesse vaakumisse. Kui konkurendid on oma ühises opositsioonis ebaõnnestunud Tallinna vastu tulles, siis loomulikult me peame siit valimiste võitjatena edasi minema ja leidma partneri, kes soovib linna järgmise nelja aasta jooksul ehitada," rääkis Tallinna linnavolikogu esimees, keskerakondlane Tiit Terik.

Keskerakond võitis Tallinnas kohalikud valimised, kuid ei saanud enam ainuvõimu, mis tähendab, et erakonnal tuleb leida endale võimupartner.

Toimetaja: Urmet Kook, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: