Majandusteadlased: USA-d ootab ees uus majanduslangus

Kõige kiiremini jätkab kasvamist IT- ja andmete haldmise teenust pakkuv sektor.
Kõige kiiremini jätkab kasvamist IT- ja andmete haldmise teenust pakkuv sektor. Autor/allikas: Thought Catalog/Unsplash

Kaks tuntud majandusteadlast hoiatasid, et USA-d tabab varsti järjekordne majanduslangus, sest tööjõuturu olukord halveneb ja pandeemia takistab majanduse taastumist.

USA-s on inflatsioon viimase 30 aasta kõrgeimal tasemel. Tarnehäirete tõttu seisavad aga mitmete poodide riiulid tühjadena. Tööstussektoris on puudu töölistest. Koroonaviiruse delta variandi levik takistab samuti majanduse taastumist. 

"Oleme sisenemas majanduslangusesse, oleme selle äärel. Varajase hoiatuse saamine on alati hea," ütles majandusteadlane David Blanchflower ajalehele New York Post.

Blanchflower on Dartmouthi  kolledži majandusprofessor. Blanchflower ennustas majanduslangust ette ka enne 2008. aasta suurt finantskriisi. Alex Bryson töötab Londoni ülikoolis. 

Blanchflower ja Bryson uurisid tarbijate käitumist alates 1978. aastast. Tarbijate käitumise põhjal koostasid nad "varajase hoiatamise" süsteemi.

Majandusteadlaste sõnul on olukord sarnane nagu enne 2008. aasta ülemaailmset finantskriisi.

Blanchfloweri sõnul võib peagi halveneda olukord ka jaemüügisektoris. "Sektori langust juhivad naised, kes lastehoiu puuduse ja muude probleemide tõttu ei saa tööle naasta. Juba vähenevad kulutused teatud esemetele nagu kingad ja kleidid," ütles Blanchflower. 

Teadlaste uuring tugineb ka Michigani ülikooli tarbijausalduse indeksi uuringule. Seal uuritakse, mida ameeriklased arvavad oma sissetulekust, töötingimustest ja majanduse üldisest olukorrast. 

Michigani ülikooli tarbijausalduse indeks oli septembris 18,4 punkti madalam kui juunis. Indeks langes sarnaselt ka enne 2008. aasta finantskriisi, vahendas New York Post. 

Blanchflower ja Bryson viitavad ka teistele uuringutele, mis näitavad, et 40 protsenti töötajatest otsivad uut töökohta. Inimesed ei taha enam teha täiskohaga tööd kontoris. 

Blanchflower ja Bryson anlüüsiga ei nõustu siiski hulk teisi majandusteadlasi.  "Ainult aeg näitab, kas meil on õigus," ütlesid Blanchflower ja Bryson 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: