Saudi Araabia vabastas surma mõistetud lapsprotestija

Ali al-Nimr.
Ali al-Nimr. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Courtesy of Reprieve

Saudi Araabia võimud vabastasid mehe, kellele oli teismelisena araabia kevade protestides osalemise eest mõistetud surmanuhtlus.

Ali al-Nimr oli 17-aastane, kui ta 2012. aastal valitsuse vastaste protestide käigus vahistati, vahendas BBC.

Terrorismitribunal mõistis ta süüdi valitsejale truuduse murdmises, riigivastaste loosungite kordamises ning politsei ründamises Molotovi kokteilide ning kividega. 2014. aastal mõistis kohus talle karistuseks ristilöömise ja pea maha raiumise.

Noormees eitas süüdistusi ning ütles kohtus, et korrakaitsjad piinasid teda ülestunnistuse saamiseks.

Ali al-Nimr on prominentse šiiavaimuliku Nimr al-Nimri sugulane. Saudi võimud hukkasid vaimuliku 2016. aastal, süüdistades teda terrorismis. Nimr al-Nimr oli araabia kevadest inspireeritud protestide häälekas toetaja.

Lisaks Ali al-Nimrile mõistis kohus samal aastal protestidega seotud süüdistuste alusel surma kaks teist noort šiiaaktivisti. Abdullah al-Zaher ja Dawood al-Marhoun olid vahistamise hetkel vastavalt 15- ja 17-aastane. Ka nemad ütlesid, et neilt saadi allkiri ülestunnistusele peksmise teel.

Vaatamata noormeeste perekondade ja inimõigusorganisatsioonide kaebusele hoiti neid kuni käesoleva aasta alguseni surmamõistetute nimekirjas. Nende karistus muutus kümneaastaseks vangistuseks, kui veebruaris tühistas Saudi Araabia kuningas Salman surmanuhtluse osadele kuritegudele, mida lapsed on toime pannud.

Ali al-Nimr vabastati vanglast selle nädala kolmapäeval. Al-Zaher ja al-Marhoun jäid aga vanglasse.

Surmanuhtluse vastu võitleva heategevusorganisatsiooni Reprieve direktor Maya Foa nimetas al-Nimri vabastamist küll edusammuks, kuid hoiatas, et Saudi Araabia mõistab inimestele jätkuvalt lapsepõlve kuritegude eest surmanuhtlust.

Näiteks tänavu juunis hukati 17-aastasena protestidega seotud kuritegudes süüdi mõistetud Mustafa al-Darwish vaatamata sellele, et tema surmanuhtlusele oli määratud osaline moratoorium.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: