Eesti õhuväe lennukid rikkusid Soome õhupiiri

{{1635854760000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Esmaspäeval kohaliku aja järgi kell 14.02 kaldusid kaks Eesti õhuväe õppereaktiivi L-39 pöörde tegemisel Utö saarest lõunas Soome õhuruumi. Kaitseväe peastaabi teatel oli tegemist inimliku eksitusega.

Õppehävitajad tegid koostööharjutust rahvusvaheliste vete kohal liitlaste mereväe laevaga Utö saarest lõunas ja sisenesid tahtmatult üheks minutiks ühe miili sügavuselt Soome õhuruumi.

Õhuvägi on alustanud ohutusjuurdlust, et tuvastada intsidendi põhjused. Eesti suursaadik Soomes avaldas Soome välisministeeriumile kahetsust juhtumi pärast ja kinnitas, et Eesti võtab pärast juurdluse toimumist vastu meetmeid sarnaste vahejuhtumite vältimiseks.

Tegemist oli esimene õhupiiri rikkumine eesti õhuväe lennuvahendi poolt.

"See on inimlik eksimus. Maakeeli öelduna - tegid liiga laia pöörde. See ei kujutanud lennuohutuse seisukohalt mingit mõju teistele lennukitele," selgitas õhuväe staabiülem kolonel Janek Lehiste.

Õhuvägi korraldab rutiinselt treeninglende ja ühisharjutusi Eesti ning liitlasüksustega, et toetada kaitseväe õppuseid õhukomponendi olemasoluga ja treenida nii õhutulejuhte, sihitajaid kui Eesti õhuruumi turvavaid liitlaste õhuväelaseid.

L-39 on Tšehhi päritolu õppehävitaja, mida õhuvägi rendib Eesti ettevõttelt eelkõige maapealsete sihitajate ja lennujuhtide väljaõppeks ning koostööharjutusteks. Hävitajad on relvastamata.

"Eesti Õhuvägi kasutab iga võimalust. Kui piirkonnas on mõni liitlaste alus, siis otsitakse võimalust koostööharjutust ja taktikat läbi harjutada nendega," ütles Lehiste.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael, Vahur Lauri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: