Biden: Nicaragua valimised polnud demokraatlikud

Inimesed Managuas valimisjaoskonna ukse taga ootamas.
Inimesed Managuas valimisjaoskonna ukse taga ootamas. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

USA president Joe Biden mõistis pühapäeval hukka Nicaragua presidendivalimised, kus Daniel Ortega on võtmas neljandat järjestikust viie aasta pikkust ametiaega.

"Nicaragua president Daniel Ortega ja tema abikaasa asepresident Rosario Murillo korraldasid täna libavalimised, mis polnud vabad ega õiglased ja kohe kindlasti mitte demokraatlikud," ütles Biden Valge Maja avalduses. 

Ortega režiim "pani tulemuse paika" juba enne valimisi, vangistades 39 opositsioonitegelast, sealjuures seitse võimalikku presidendikandidaati, ja "blokeerides poliitilisi erakondi". 

Biden kritiseeris Nicaragua liidrit sõltumatu meedia, erasektori ja kodanikuühiskonna vaigistamise ja tagakiusamise eest. 

"Pikalt ebapopulaarsed ning nüüd ka ilma demokraatliku mandaatida valitsevad Ortega ja Murillo perekond Nicaraguat nüüd autokraatidena," ütles Biden. 

Nicaragua elanikud läksid hääletama pühapäeval, inimõigusorganisatsioonide kirjelduse järgi hirmuõhkkonnas. 

Valimisjaoskonnad sulgesid uksed kell kuus õhtul pärast 11 tundi kestnud hääletust 30 000 sõduri ja politseiniku valve all. 

Ortega (75) võtab eeldatavasti neljanda järjestikuse ametiaja ning kokku viienda. 

Biden kutsus Ortegat astuma koheselt samme demokraatia taastamiseks ja nõudis ka ebaõiglaselt vangistatud inimeste vabastamist. 

"(USA rakendab) kõiki diplomaatilisi ja majanduslikke vahendeid, mis on meile kättesaadavad, et toetada Nicaragua rahvast ja võtta Ortega-Murillo valitsus ja nende rikkumisi vahendavad isikud vastutusele," ütles USA riigipea. 

Washington ning Euroopa Liit on juba kehtestanud sanktsioonid Ortega perekonnaliikmete ja liitlaste vastu. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: