Eksport kasvas aastaga 30 protsenti ja import 37 protsenti

Kaubakonteinerid.
Kaubakonteinerid. Autor/allikas: ERR

Kaupade eksport suurenes septembris võrreldes möödunud aasta sama kuuga 30 protsenti ning import 37 protsenti; Eesti väliskaubandus saavutas rekordtaseme

Kolmandas kvartalis kokku kasvas eksport 34 protsenti ja import 35 protsenti, teatas statistikaamet.

Eesti eksportis septembris kaupu jooksevhindades 1,7 miljardi ja importis 1,8 miljardi euro eest.

Kaubavahetuse puudujääk oli 72 miljonit eurot, mis suurenes võrreldes eelmise aasta sama kuuga 91 miljoni euro võrra. 

Statistikaameti juhtivanalüütik Evelin Puura tõi välja, et kaubavahetuse kasvu nii kuises kui ka kvartaalses arvestuses mõjutas oluliselt mineraalkütuste ning puidu ja puittoodete ekspordi ning impordi suurenemine.

"Septembris saavutati kaubavahetuse numbrites uus rekord. Eksport ja import on läbi aegade suurima väärtusega – seda on mõjutanud nii hindade jätkuv kasv kui ka kaubavahetuse mahtude suurenemine," lausus analüütik.

Kaupadest eksporditi septembris kõige rohkem mineraalkütuseid, elektriseadmeid, puitu ja puittooteid. Võrreldes möödunud aasta sama kuuga suurenes enim ehk 163 miljoni euro võrra mineraalkütuste, 74 miljoni euro võrra puidu ja puittoodete ning 63 miljoni euro võrra elektriseadmete väljavedu.

Eesti suurim kaupade ekspordipartner oli Soome, järgnesid USA ja Läti. Väljavedu kasvas enim USA-sse ja Hollandisse. USA-sse viidi rohkem telekommunikatsiooniseadmeid, töödeldud kütteõli ning puitu ja puittooteid, Hollandisse töödeldud kütteõli.

Reeksport Eestist kasvas 34 protsenti, kodumaiste kaupade väljavedu aga 28 protsenti. Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas 73 protsenti kogu kaupade ekspordist. Kõige rohkem suurenes Eesti päritolu töödeldud kütuste, telekommunikatsiooniseadmete, okaspuu liistude, puidust uste, liimpuitplaatide ja kokkupandud puitehitiste eksport.

Kaupadest imporditi Eestisse enim mineraalkütuseid, elektriseadmeid, mehaanilisi masinaid ning metalli ja metalltooteid. Kõige rohkem kasvas 197 miljoni euro võrra mineraalkütuste, 59 miljoni euro võrra metalli ja metalltoodete ning 46 miljoni euro võrra puidu ja puittoodete sissevedu. 

Kaupu imporditi septembris enim Soomest, Venemaalt ja Saksamaalt. Sissevedu suurenes enim Soomest ja Venemaalt. Soomest toodi sisse rohkem elektrienergiat ja Venemaalt kütteõlisid.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: