FT: Prantsusmaa pidurdab EL-i kaubandusleppe sõlmimist Tšiiliga

Prantsusmaa tahab kaitsta riigi kanatööstust
Prantsusmaa tahab kaitsta riigi kanatööstust Autor/allikas: SCANPIX/Annabel Mutch / SWNS

Prantsusmaa veenis Euroopa Komisjoni, et Euroopa Liit lükkaks edasi kaubanduslepingu sõlmimise Uus-Meremaa ja Tšiiliga. Prantsusmaal toimuvad aprillis presidendivalimised ja Emmanuel Macron tahab kaitsta riigi põllumajandust.

EL tahtis kaubanduslepingud sõlmida selle aasta lõpus. Läbirääkimisi peab EL-i 27 liikmesriigi nimel Euroopa Komisjon. 

Prantsuse valitsus kardab, et Tšiili kanaliha ja Uus-Meremaa lambaliha import kasvab järsult. Opositsioonipoliitikud võivad seda ära kasutada järgmistel presidendivalimistel, vahendas Financial Times

"Peame arvesse võtma säästva arengu küsimusi ja põllumajanduse tundlikkust," väitis Prantsusmaa väliskaubanduseminister Franck Riester. 

Prantsusmaa vastasseis lepingute sõlmimisel vihastas teisi Euroopa Liidu liikmesriike. 

"Mitmed liikmesriigid leiavad, et komisjon oleks pidanud prantslaste taotluse tagasi lükkama," ütles EL-i diplomaat ajalehele Financial Times.

Tšiiliga sõlmitud leping annaks EL-ile parema juurdepääsu liitiumivarudele. Liitium on vajalik elektriautode tootmisel. 

"Tšiiliga  algasid kõnelused juba 2017. aastal. See oleks hea tehing. Kuid prantslased on sellele vastu mingi kana pärast," ütles üks EL-i ametnik ajalehele Financial Times. 

"Me ei kommenteeri kolmandate riikidega peetavaid läbirääkimisi enne, kui need on lõppenud. Me ei kommenteeri ka spekulatsioone," teatas komisjon. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: