Hiina süüdistas EL-i globaalsete tarneahelate ohustamises

Terasetehas Hiinas
Terasetehas Hiinas Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Yang Qing

Hiina süüdistas Euroopa Liitu (EL) globaalsete tarneahelate ohustamises, kus Brüssel seab välismaistele ettevõtetele regulatiivseid tõkkeid. Hiina hoiatas, et regulatsioonid võivad piirata globaalse majanduse taastumist.

EL tahab tugevdada oma majanduslikku iseseisvust. Piiratakse ka Hiina riigiettevõtete investeeringuid. 

"EL-i sammudel on ülemaailmsed tagajärjed ja sellised sammud võivad tekitada globaalsetes tarneahelates täiendavaid pingeid," ütles Hiina suursaadik EL-is Zhang Ming. 

Suursaadik kritiseeris ka hiljutist EL-i ja USA terase- ja alumiiniumitariifide kokkulepet. Selle käigus piiratakse terase importi riikidest, kus on suured heitkogused. EL-i ja USA kokkulepe puudutab ka Hiinat. 

"See kokkulepe süvendab pingeid tarneaheletas ja kiirendab inflatsiooni," ütles Zhang Ming.

Zhangi sõnul Hiina toetab EL-i püüdlust strateegilise autonoomia suunas. Siiski on EL-i poliitikal ka soovimatuid kõrvalmõjusid. 

"Sellised sammud kalduvad kõrvale majanduspoliitika algsetest eesmärkidest ning moonutavad turu põhimõtteid," ütles Zhang. 

Zhang kutsus EL-i üles järgima Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) eeskirju. 

EL sõlmis detsembris Hiinaga investeerimislepingu. Kompartei kehtestas mitmetele Euroopa Parlamendi liikmetele aga sanktsioonid ja nüüd on lepingu ratifitseerimine külmutatud. Kompartei sanktsioonid olid vastuseks EL-i sanktsioonidele, mis oli seotud uiguuride kohtlemisega Xinjiangis. 

Zhangi sõnul on Hiina valmis lepingut ratifitseerima. "EL ei tohiks lubada lasta end segada poliitilistest manipulatsioonidest. Oleme valmis tegema koostööd Euroopa partneritega, et uurida võimalikke lähenemisviise lepingu ratifitseerimiseks," ütles Zhang.  

Zhang lükkas ümber ka teated, et Hiina testis hiljuti hüperhelirelva. "Katse oli mõeldud korduvkasutatavate kosmoserakettide kontrollimiseks. Me ei kuluta ressursse tarbetule võidurelvastumisele," ütles Zhang. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: