Riik koondab IKT alusteenuste osutamise uue keskuse alla

Andres Sutt
Andres Sutt Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

1. detsembrist hakkab tegutsema riigi info- ja kommunikatsioonitehnoloogia keskus (RIT), mis hakkab korraldama IKT alusteenuste osutamist kogu riigile.

RIT-i tuuakse lähiaastail üle teiste valitsemisalade arvutitöökoha- ja serveritaristu teenuste üksused, vastavad varad ja lahendused ning nende teenuste korraldamine, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM).

Keskuse peamisteks ülesanneteks saab IKT alusteenuste osutamise keskne korraldamine kogu riigile: vajalike teenuste, lahenduste ja süsteemide hooldamine, hankimine ja arendamine, vastava eelarve ja IKT-varade haldamine, samuti teenuste ja infoturbega seotud juhiste ning väljaõppe pakkumine.

RIT luuakse registrite ja infosüsteemide keskuse (RIK) meeskonna baasilt, kes pakuvad täna arvutitöökoha- ja serveri baasteenuseid, nemad liiguvad RIT-i 2022. aasta alguses. Lisaks liitub esimeses etapis asutusega ka riigipilve meeskond. Järgmise nelja aasta jooksul liituvad asutusega järk-järgult eri ministeeriumite ja nende allasutuste IKT-alusteenuseid pakkuvad meeskonnad koos teenuste ja varadega.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Suti kinnitusel saab enamik praegu IKT-alusteenuseid osutavatest töötajatest RIT-is uue töö.

RIT-i tegevust hakkab juhtima direktor, kelle nimetab ametisse ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister MKM-i kantsleri ettepanekul.

"Otsime võimekat juhti, kelle ülesanne on ehitada üles uuel tasemel IKT-alusteenus terves riigis. Selle mõju tunnetab otseselt üle 25 000 riigiteenistuja oma igapäevase töökohateenusena, aga ka kõik Eesti avalike digiteenuste kasutajad läbi kvaliteetsemate majutusteenuste," märkis Sutt. Kandideerimine kestab 21. novembrini.

Suti sõnul on RIT-i loomine kauaoodatud reform, mida on pea kaks aastat ette valmistatud.

"RIT-i loomisega lähevad riigiasutuste standardsed IKT-alusteenused üle kesksele juhtimisele, mis annab ministeeriumitele ja nende IT-üksustele võimaluse senisest sihitumalt tegeleda oma sisuteenuste arendamisega, nagu näiteks rahvastikuregister, tervise infosüsteem, e-maksuamet jne. IKT-alusteenustega riigiüleselt tegelemine tagab jätkusuutlikuma teenuse ja RIT tagab kompetentsikeskusena parema teenuste kvaliteedi kui rahaliste piirangutega riigiasutused," ütles Sutt.

RIT hakkab kuuluma MKM-i haldusalasse. Valitsus on aastatel 2021–2024 kavandanud RIT-i kaudu IT-alusteenuste uuele tasemele viimiseks EL taaste- ja vastupidavusrahastust (RRF) 35 miljonit eurot.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: