Kreeka peaminister: olen kindel, et EL muudab eelarve eeskirju

Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis
Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis Autor/allikas: SCANPIX/EPA/CHRIS J. RATCLIFFE / POOL

Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis ütles intervjuus ajalehele Financial Times, et on kindel, et Euroopa Liit (EL) muudab pandeemia järel oma võla- ja eelarvepuudujäägi eeskirju.

Euroopa Komisjon alustas konsultatsioone, kuidas muuta stabiilsuse ja kasvu paktiga seotud reegleid. Stabiilsuse ja kasvu pakti kohaselt peavad liikmesriigid säilitama eelarvedistsipliini, nende riigieelarve peab olema tasakaalus või ülejäägis. Reeglid peatati eelmisel aastal pandeemia tõttu. Tõenäoliselt kehtestatakse need uuesti 2023. aastal. 

Kreeka riigivõlg on Euroopa Liidu liikmesriikide seas kõrgeim. 2021. aasta kolmanda kvartali lõpu seisuga moodustas Kreeka riigivõlg 207 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP). El-i lubatud riigivõla tase on aga 60 protsenti. 

"Olen kindel, et stabiilsuse ja kasvu pakt muutub. Muutmise käigus arvestatakse pandeemia ja eurotsooni kriisi õppetunde," ütles Mitsotakis. 

Mitsotakise sõnul laenab Kreeka ajalooliselt madalate intressimääradega. "Paistab, et investorid on poliitilise olukorraga rahul. Meil on stabiilne üheparteivalitsus, meil on tugev enamus. Suure tõenäosusega võidame järgmised valimised," ütles Mitsotakis. 

EL-i lõunapoolsed liikmesriigid nõuavad riigivõla suhtes suuremat paindlikkust. Riigi tahavad jätkata investeeringuid. Siiski algab riigivõla debatt tõsiselt alles siis, kui Saksamaal lõppevad koalitsiooniläbirääkimised. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: