Terviseamet kutsub tagasi COVID-19 HYGISUN kiirtestid

Nõuetele mittevastav HYGISUN-i test.
Nõuetele mittevastav HYGISUN-i test. Autor/allikas: Terviseamet

Eestis levitatakse kiirteste, millele ei ole läbi viidud nõuetekohast vastavushindamist, seega on nende levitamine keelatud, teatas terviseamet.

Levitajatel ja meditsiinitöötajatel, kes tunnevad ära pildil toodud pakendi, tuleb sellise testi levitamine ja kasutamine viivitamatult lõpetada ning korraldada testide tagasikutsumine ja tagastamine. Professionaalsed kasutajad, kelle valduses see test on, ei tohi selle testiga teenust osutada, teatas terviseamet pressiteate vahendusel.

Terviseameti meditsiiniseadmete osakonna juhataja Tagne Ratassepp ütles, et mittevastavust lihtne on tuvastada, sest testil puudub CE-märgis. "Märgise saab tootja seadmele paigaldada alles pärast seda, kui Euroopa Liidus kehtivad nõuded on täidetud," ütles ta.

Terviseamet on testide maaletoojat pakendi nõuetele mittevastavusest teavitanud. Testide maaletooja on omakorda ametile kinnitanud, et ettevõtteid, kes on nende vahendusel testid hankinud, on teavitatud.

Testid on müügil olnud üle 70 apteegis.

"Tegemist on ainult professionaalseks kasutamiseks mõeldud testiga, aga me teame, et neid levitatakse ka tavakasutajatele," ütles Ratassepp.

Tavakasutajad, kes tunnevad ära pildil toodud pakendi ja kellel on ostetud test kasutamata ja pakendis alles, on õigus test müügikohta tagastada ning raha tagasi küsida. 

Terviseamet rõhutas, et test on Euroopa Liidu turul leitav ka nõuetele vastava pakendiga, kus on peal CE-märgis. Terviseamet on avaldanud juhised, mis on abiks nõuetekohase pakendiga kiirtestide ära tundmisel.

Nõuetele vastav HYGISUN-i test. Autor/allikas: Terviseamet

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: