Kolm Saksa erakonda jõudsid uues koalitsioonis kokkuleppele

Saksamaal saab uue valitsuse ja kantsleri
Saksamaal saab uue valitsuse ja kantsleri Autor/allikas: SCANPIX/AP/Markus Schreiber

Saksamaa sotsiaaldemokraadid (SPD), vabad demokraadid (FDP) ja rohelised jõudsid koalitsioonikõnelustel kokkuleppele, teatasid kolmapäeval kolm parteid. Saksamaa saab uue valitsuse tõenäoliselt enne jõule.

SPD kantslerikandidaat Olaf Scholz ütles kolmapäeval, et kolm erakonda jõudsid kokkuleppele uue valitsuse moodustamiseks. 

"Läbirääkimised peeti sõbralikus, kuid intensiivses õhkkonnas, õhkkond oli täis usaldust," ütles Scholz. 

Koalitsioonileppes lepiti kokku, et miinimumpalk tõuseb 12 euroni. Kanepi müük legaliseeritakse piiratud kujul. Plaanitakse suurendada raudteekaubavedu 25 protsendi võrra. 

Järgmine valitsus plaanib aastas ehitada 400 000 uut korterit, et võidelda eluasemekriisiga. Koostatakse punktipõhine immigratsioonisüsteem, et meelitada riiki rohkem kvalifitseeritud töötajaid. Kolm erakonda tõotasid loobuda kivisöest aastaks 2030 ehk kaheksa aastat varem, kui oli lubanud Merkeli valitsus. 

Leppega taastatakse põhiseadusesse kirjutatud võlalagi aastal 2023, seejuures jätkatakse aga suuri investeeringuid kliimakaitsesse ja taristusse.

Võlalaest loobuti ajutiselt läinud aastal, et tulla toime COVID-19 pandeemia majanduslike tagajärgedega.

Sotsiaaldemokraadid asuvad valitsust juhtima esmakordselt 16 aasta jooksul.

Rahandusministeeriumi hakkavad juhtima ärimeelsed vabad demokraadid , kelle kätte lähevad ka justiits-, transpordi-, digiküsimuste- ja haridusministri portfellid.

Roheliste juhtida jäävad välisministeerium, majandusministeerium ja uus kliimaministeerium, aga ka perekonna-, keskkonna- ja põllumajandusministeerium, selgub koalitsioonileppest.

Koalitsioonileppe peavad heaks kiitma ka SPD ja FDP parteikonverentsid. Roheliste puhul peavad leppe heaks kiitma erakonnaliikmed. 

Saksamaa üldvalimised võitis SPD, keda toetas 25,7 protsenti valijaist. Kantsler Angela Merkeli kristlikke demokraate toetas 24,1 protsenti valijaist, mis oli CDU-CSU halvim tulemus.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: