Saksamaa järgmised juhid tahavad EL-i reformida

Saksamaa järgmine kantsler Olaf Scholz
Saksamaa järgmine kantsler Olaf Scholz Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Ralph Pache/Presscov

Saksamaa sotsiaaldemokraadid (SPD), vabad demokraadid (FDP) ja rohelised jõudsid kolmapäeval koalitsioonikõnelustel kokkuleppele. Järgmine võimuliit toetab Euroopa Liidu (EL) reformimist.

"Me moderniseerime riiki. Ehitame üles kliimaneutraalse tööstuse, mida toetab Saksamaal arendatud tipptehnoloogia," ütles SPD kantslerikandidaat Olaf Scholz. 

"Uus koalitsioon peab tegema suuri investeeringuid, samas peame järgima riigi võlapidurit," lisas Scholz.

Koalitsioonikõnelused kestsid kaks kuud. Lõpuks rohelised nõustusid kiiruspiirangute karmistamisest loobuma. FDP nõustus ambitsioonikama kliimaprogrammiga. 

Koalitsioonilepingus nähakse ette ka ambitsioonikat Euroopa Liidu reformi. Tahetakse suurendada Euroopa Parlamendi osakaalu EL-i juhtimises. Saksamaa järgmine võimuliit toetab ka tugevamat EL-i välisbürood. 

Järgmine võimuliit leiab samuti, et Euroopa Komisjoni järgmine president peaks olema Spitzenkandidat ( tippkandidaat). Selle kohaselt esitavad Euroopa Liidu parteid oma valitud presidendikandidaadi. Saksamaa on varem seda süsteemi saboteerinud, kus toetati Ursula von der Leyeni kandidatuuri, vahendas EUobserver.

Saksamaa järgmiseks rahandusministriks saab FDP juht Christian Lindner, kes toetab eelarvetasakaalu. Siiski rõhutas Lindner, et Saksamaa ja Euroopa vajavad moderniseerimiseks suuri investeeringuid. 

Koalitsioonileppes märgitakse, et EL-i eelarvereegleid tuleb edasi arendada. Reeglid peavad olema lihtsamad ja läbipaistvamad. 

Koalitsioonileppe peavad heaks kiitma ka SPD ja FDP parteikonverentsid. Roheliste puhul peavad leppe heaks kiitma erakonnaliikmed. Tegemist on siiski pigem formaalsusega ja eeldatavasti valib Saksamaa parlament Scholzi kantsleriks detsembri alguses, teatas EUobserver. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: