Putin vallandas piinamisvideote mõjul vanglate ülema

Vangi konvoeerimine Kemerovo vanglas Venemaal.
Vangi konvoeerimine Kemerovo vanglas Venemaal. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Venemaa president Vladimir Putin vallandas neljapäeval föderaalse karistusameti juhi, kuna avalikkuse ette lekkisid õõvastavad videod piinamisest ja vägistamisest vanglas.

Karistusameti juht Aleksander Kalašnikov, kellele lääneriigid on Kremli-kriitiku Aleksei Navalnõi vangistamise eest sanktsioonid kehtestanud, kaotas koha päevapealt. Ta jõudis Venemaa vanglaid juhtida kaks aastat.

Putin määras Kalašnikovi asemele siseministeeriumi politseipolkovniku Arkadi Gostevi.

Kalašnikovile said saatuslikuks inimõigusorganisatsioonide avalikustatud videod piinamisest Saratovi vanglas. Kümned videod toimetas välja endine vang Sergei Saveljev, kes on nüüdseks Venemaalt põgenenud ja taotleb Prantsusmaal varjupaika.

Novembri algul teatas vanglaamet 18 Saratovi oblasti ametniku vallandamisest videotega seoses ja mitme juurdluse algatamisest. Kreml on nõudnud juhtunu uurimist.

Moskva oli kandnud Valgevene kodaniku Saveljevi tagaotsitavate nimekirja, kuid kustutas ta hiljem sealt.

Saveljev töötas vanglas arvutisüsteemide administraatorina ning sai juurdepääsu vangla ja ka teiste vanglate sisemistele serverile, kust leidis videoid piinamistest ja vägistamistest. Ta salvestas videod mälupulgale, mille peitis vangla väljapääsu lähedale.

Videod avaldas Vene inimõigusorganisatsioon Gulagu.net.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: